Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Gözlük Camı ve Bezi Nasıl Temizlenmelidir?

Gözlük Camı ve Bezi Nasıl Temizlenmelidir?

Gözlük Kullanımı

Göz, beş duyu organı arasında en karmaşık olandır. İçerisinde bulunan onlarca kas, sinir ve duyu reseptörü sayesinde üzerine düşen ışığı beyne ileterek görmeyi sağlar. Gözün bu kadar karmaşık bir yapıya sahip olması pek çok görme problemi oluşma ihtimalini ortaya çıkarır. Bu görme problemlerinin düzeltilmesi için gözlük, kontakt lens veya lazer tedavisi kullanılabilir. Kontakt lensin enfeksiyon riski, lazer tedavisinin ise zor ve pahalı olması nedeniyle en yaygın kullanılan şey gözlüktür.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük camında sürekli toz ve kir birikir. Bu birikenler hem pis bir görüntü oluşturur hem de görüş kalitesini düşürür. O yüzden gözlük camının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Gözlük camını elbise, gazete veya peçete ile silmek kesinlikle yanlıştır. Temizlik için önce gözlük camı suyun altına tutulur ve üzerindeki aşındırıcı toz uzaklaştırılır. Varsa 2 damla şampuan ile gözlükler camları elle yıkanır. Bol suyla iyice durulanır. Daha sonra gözlüğü sallayarak üzerinde kalan su atılır. Son olarak da yumuşak gözlük bezi ile çizmeden silinir. Eğer gözlük elbise vb. başka bezlerle silinirse gözle görülemeyecek kadar küçük çizikler oluşur. Zamanla bu çiziklerin sayısının artmasıyla gözlüğün işlevi iyice bozulur.Gözlük bezini kullanmadan önce cama sıcak hava üflemek de yanlıştır. Üflenen sıcak hava yeni lekeler oluşmasına sebep olur.

Gözlük Çerçevesi Nasıl Temizlenir?

Gözlük çerçevesi zaman içinde hem kirlenir hem de eskir. Kirlenen çerçevenin temizlenmesi için cam temizleme ile aynı teknik uygulanır. Çerçevenin eğilmesi, boyasının atması gibi durumlarda gözlükçüye giderek onarımını yaptırmak gerekir. Kalıcı hasar oluşan çerçevelerin ise değiştirilmesi gerekir.

Gözlük Bezi Nasıl Temizlenir?

Gözlük bezi genellikle kalitesiz kumaşlardan yapılır. Bu kumaşlar çamaşır makinesine atılırsa aşınır veya pürüzlenir. O yüzden lavaboda ılık su ve bir miktar sabun kullanarak yıkamak en doğrusu olacaktır. Ancak çok kaliteli kumaşlardan yapılma bezler rahatlıkla çamaşır makinesine atılabilir. Görüntüde kirli olmasa da gözlük bezinin içinde aşındırıcı kum vb. tanecik olmamasına çok dikkat edilmelidir.

Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Gözlüğü oluşturan cam ve çerçeve için pek çok farklı seçenek üretilmiştir. Bu nedenle gözlük alacak olanların dikkatli davranması ve kendine en uygun gözlüğü seçmesi gerekir. Gözlük çerçevesi insanların cinsiyetine, yaşına ve yüz şekline göre ayarlanmalıdır. Ayrıca çerçeve konusunda modayı takip etmek de gerekir. Örneğin son birkaç yıldır kemik çerçeve gözlükle daha çok kullanılmaktadır. Cam seçiminde ise herhangi bir renk farkı olmayan ancak zararlı ışınları yansıtan camlar tercih edilmelidir. Bu camlar gözün daha az yorulmasını ve daha uzun süre bilgisayar ekranına bakabilmeyi sağlar. Özellikle ofis çalışanları için çok uygundur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
12 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,42 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. elif dedi ki:

    ben gözlük bezimi bu gün ve dün yıkadım acaba zarar verdi mi?(su ve sabun ile elde yıkandı)

Yorum Yaz