Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Mide Şişkinliği Nasıl Geçer?

Mide Şişkinliği (Hazımsızlık) Nedir?

Mide, sindirimin en yoğun olduğu ortamdır. Salgıladığı kuvvetli enzimler sayesinde vücuttaki tüm sindirim olaylarının yarıdan çoğunu mide gerçekleştirir. Bu sindirim işleminden sonra midede herhangi bir emilim gerçekleştirmez. Sindirimin tamamlanması ve emilimin başlaması amacıyla midedeki tüm içerik ince bağırsağa iletilir. Midenin bu olayları gerçekleştirebilmek için belli bir kapasitesi vardır. Bu kapasitenin üzerinde görev yüklendiğinde mide esner ve genişler. Daha sonra çevresindeki organlara baskı yapar ve rahatsızlık oluşturur. Bu olaya halk dilinde hazımsızlık adı verilmektedir.

Mide Neden Şişer?

  ->  Kısa sürede çok fazla yiyecek, içecek tüketildiğinde mide şişkinliği görülebilir.

  ->  Mide enzimlerinin yapısında bir bozukluk varsa besinler geç sindirilir ve midede şişme oluşabilir.

  ->  Yetersiz enzim salgılanması nedeniyle besinler gerektiği kadar sindirilemez ve bu durum mide zarında baskı oluşur.

  ->  Ağızdan solunum yapılması, gazlı içecekler tüketilmesi gibi sebeplerle midede gaz miktarının artması mideyi şişirip rahatsızlık oluşturabilir.

  ->  Fazla ilaç kullanılması da midede bir hazımsızlık hissi yaratır.

Mide Şişmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Öğün adetleri artırılmalı, öğündeki besinlerin miktarı azaltılmalıdır.

  ->  Yiyecekler iyi çiğnenmeden yutulmamalıdır.

  ->  Gazlı içecekler fazla tüketilmemelidir.

  ->  Et ürünleri iyi pişirilmezse sindirilme süreleri uzar. Bu nedenle etlerin gerektiği kadar pişirilip sonra tüketilmesi gerekir.

  ->  Besinler bayatlamış şekilde tüketilirse de midede şişlik hissi oluşur. Bu nedenle taze yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Mide Şişmesi Nasıl Geçer?

Mide şişmesi görüldükten sonra ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Karın bölgesindeki rahatsız hissin ortadan kalkması için hafif tempoda bir yürüyüş, veya bacakları uzatacak şekilde uzanma faydalı olacaktır. Koşma ve ağırlık kaldırma gibi efor gerektiren hareketler kesinlikle yapılmamalıdır. Uyumak da sindirimi yavaşlatacağı için mide şişkinliği durumunda uyanık kalmak gerekir. Tuvalete çıkmak hem hazımsızlığa iyi gelir hem de mevcut rahatsızlığı azaltır. Bunların dışında bitki çaylar, sindirim düzenleyici doğal içecekler mide şişkinliğinin azalmasına katkıda bulunabilirler

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz