Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Gözde Çapaklanma Hastalık Belirtisi Mi? Çapaklanma Neden Olur?

Gözde Çapaklanma Hastalık Belirtisi Mi? Çapaklanma Neden Olur?

Çapaklanma Hastalık Belirtisi Mi?

Gözde çapaklanma gözde bir sağlık sorunu olduğuna işarettir. Tabi ki burada söz konusu çapaklanma herkeste olan az miktardaki sabah çapaklanmaları değildir. Sabah uyanan bir kişinin her zamankinden çok çok fazla çapaklanmayla karşılaşmasıdır. Öyle ki gözde kuruyan çapak göz kapaklarını birbirine yapıştırarak gözün açılmasını dahi önleyebilir.

 

Ilık ve Islak Bezle Temizleyin

Ortada hiçbir şey yokken çapaklanma nedeniyle gözlerden biri ya da ikisi gece uykuda birbirine yapışabilir. Böyle durumlarda ıslak ve ılık bir bezle göze pansuman yapılarak çapaklar temizlenir. Bezin hijyenik olması önemlidir. Gözün açılmasına aldanmamak ve bir doktora da muayene olmak gerekir. Gözde aşırı çapaklanma genellikle basit enfeksiyonların neden olduğu bir durum olsa da göz kaybına dahi neden olabilecek hastalıkların habercisi de olabilir. Gözde çapaklanmanın çeşitli nedenleri vardır.

 

Gözyaşı Nedir?

Gözyaşı; gözün beslenmesi, temizlenmesi ve korunması için gerekli bir salgıdır. Salgılandıktan sonra gözü ıslatır ve gözyaşı kanalından geçerek burnun içine akar. “Ağladığımızda ya da gözlerimiz sulandığında neden burnumuz akar?” sorusunun cevabı da budur. Gözyaşı yetersiz salgılandığında gözler çapak üretmeye başlar. Bu durumda çapak üretmek gözün kendini temizlemek için seçtiği yoldur. Ancak göz kuruluğuna bağlı olan çapaklanma az miktarda olur.

 

Gözyaşı Kanalının Tıkanması

Gözyaşı kanalının tıkanması çapaklanmanın bir diğer nedendir. Gözyaşı kanalı vasıtasıyla burna akması gereken gözyaşının birikmesi ve bakterilerin üremesi için ortam hazırlaması konjonktivit denilen enfeksiyonlara neden olur. Gözyaşı kanalının tıkanıklığı sabah gözün açılmasına engel olabilecek düzeyde çapaklanmaya neden olabilir. Cerrahi müdahaleyle gözyaşı kanalının açılması gerekir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Çapaklanma

Yeni doğan çocuklarda göz yaşı kanalıyla burun arasında bir zar vardır. Bu zar normalde doğum ile birlikte kendiliğinden açılır. Açılmadığı takdirde çapaklanma olur. İlk 6 ay içinde yapılacak cerrahi müdahalelerde genel anestezi gerekmez. Ama çeşitli masajlarla zarın açılma ihtimali olduğu için doğrudan cerrahi müdahale düşünülmez.

 

Enfeksiyonler

Konjonktivit adı verilen viral ya da bakteriyel göz iltihapları gözde çapaklanmaya neden olabilir. Alerji de konjonktivit oluşmasına neden olabilecek bir etkendir. Alerjisi olan kişilerde çapaklanma daha fazla olur. Viral kökenli konjonktivit beraberinde bakteriyel olanını getirebilir. Bakteriyel göz iltihaplarında antibiyotik göz damlaları kullanılırken viral olanlara göz damlası etki etmez. Viral iltihabın semptomları kontrol altına alınarak iyileşmesi beklenir. Bu hastalık göz nezlesi diye de bilinir.

 

Kirpik Dibi ve Göz Kapağı İltihapları 

Gözde oluşan iltihapların yanı sıra göz kapağı ve kirpik dibi iltihaplanmalarının da çapaklanma semptomuna neden olduğu gözlenmektedir. Kirpik dibi iltihaplanmalarında uyumadan önce kulak çöpüyle kirpik diplerine bebek sabunu sürerek temizlik yapmak çapaklanmayı azaltma adına çok önemlidir. Gözdeki enfeksiyonların bazıları bulaşıcıdır. Hatta bazılarının aile içinde herkese bulaşması işten bile değildir. Bu yüzden gözünde çapaklanma yaşayan kişi elini gözüne sürdükten sonra hemen yıkamalı ve hijyen kurallarına çok dikkat etmelidir.

 

Göze Bir Şey Kaçması ve Yaralanmalar

Gözde yaralanma sonrası iyileşme dönemlerinde de çapaklanma olabilir. Ayrıca göze bir şey kaçtıktan sonra gözün yabancı maddelere tepki olarak çapaklanma yapması da muhtemel bir durumdur.

 

Kesinlikle Doktora Gidin!

Bahsettiğimiz nedenler dışında gözün işlevini tamamen yitirmesine dahi neden olabilecek ciddi hastalıkların da belirtisi gözde çapaklanmadır. Bu yüzden hiçbir şekilde ihmal etmeden Çapaklanma durumunda doktora gitmek gerekir. 1 günde geçmeyen çapaklanma ciddidir, ihmal etmeyin.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. cihad dedi ki:

  doktora gitmelisin

 2. manevi olgunluk dedi ki:

  gözümde ciddi şekilde çapaklanma vardı bazı göz doktorlarına gitti kronikleşmiş geçmez dediler beş yıl çektim bu rahatsızlığı bi gün üşütmüşüm işte ALLAH IN işi baş ağrısı soğuk algınlığı hapı sarı renk aferin hapını içtim ve gözümün etrafında bi hareketlilik oluştu tıkalı yerler açıldı ve geçti tabi bu hapı kullanmaya bir ay kırkbeş gün kadar günde zaman aralıklı olarak sabah öğle akşam olarak günde üç bazen dört tane olarak içtim ve o bazı doktorların geçmez dediği çapaklanma arık yok

  1. manevi olgunluk dedi ki:

   ÇAPAKLANMA ARTIK YOK

  2. Demir dedi ki:

   Vay be gecmis olsun

 3. Kubilay dedi ki:

  2 yaşındaki yasin’im de 2gun boyunca çapaklanma oldu ardından da 2 gündür gözlerini hiç acmiyor doktora da gittik ama değişen bisey olmadı

 4. Ayla dedi ki:

  Benim gözümde üveyit hastalıgı var ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  1. İbrahim dedi ki:

   Doktora git

  2. oda bir kul dedi ki:

   Çok dua edin inşallah düzelir

 5. Ayla dedi ki:

  Benm gözümde üveyit hastalıgı var ne yapmam lazım şütfen

Yorum Yaz