Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Miyop Belirtileri ve Lazerle Miyop Göz Tedavisi

Miyop Belirtileri ve Lazerle Miyop Göz Tedavisi

Miyop Nedir?

Miyop göz, yakını oldukça iyi görmesine rağmen uzağı iyi göremez. Bunun nedeni gözdeki saydam tabakanın ışığı fazla kırması ya da gözün içeri doğru uzun olmasıdır. Özellikle dejeneratif miyop tanısı koyulmuş gözlerde dışarı doğru büyüme olur. Ancak gözlerin bütünüyle beraber retina büyümez ve bir balon gibi şişerken incelir. Retina yırtılmasına dahi neden olabilen bu duruma dikkat edilmelidir.

 

Miyop Belirtileri

  ->  Miyop olan bir çocuğun gözlerindeki dışarıya doğru büyümeyi fark etmek kolay değildir.

  ->  Çocuklarda miyop belirtisi sakarlıktır. Sürekli sağa sola çarparak ve düşerek oynayan çocuklar göz muayenesine götürülmelidir.

  ->  Yakından televizyon izleyen ve nesnelere çok yakından bakma ihtiyacı hisseden çocukların da miyop olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Televizyon Gözü Bozar Mı?

Televizyonu yakından izlemek gözlerin miyop olmasına neden olmaz. Televizyonu yakından izleyen çocuğuna miyop teşhisi koyulan ebeveynler bunun televizyon izlemekten olduğunu düşünür. Oysa zaten miyop olan çocuk uzağı göremediği için televizyonu yakından izleme ihtiyacı duymuştur.

 

Kitap Okumak Gözü Bozar Mı?

Kitap okumanın gözleri bozduğuna dair bir kanıt yoktur. Bu tarz bilgiler söylentilerle yayılır. Örneğin hiç kitap okumayan ve kırsal kesimde yaşayan bir insanı düşünelim. Bu insanın göz sağlığı 2 numara hipermetrop bir öğrenciyle eşit seviyede olsa bile gözlük takmaz. Çünkü ihtiyacı olmaz. Kitap okuyan insanların yazıları görebilmek için gözlüğe ihtiyaç duyması da bu yanlış bilgilerin yayılımını kolaylaştırmıştır. Ancak zaten miyop olan bir kişi aşırı kitap okuyorsa hastalığının birazcık daha hızlı ilerleyebileceği de düşünülüyor. Bu bir kanıdır ve ispatlanmamıştır.

 

Işıkta Uyumak Miyop Derecesini Artırır Mı?

Işıkta uyumak miyop hastalığına neden olmaz. Ancak karanlık ortamda uyumak vücudun dinlenmesini sağlar ve gelişme çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Çocuklar için açık bırakılan gece lambaları çocuğun gelişimini olumsuz etkiler.

 

Lazerle Miyop Tedavisi

  ->  Miyop kişilerin gözlükleri dışarıdan gözü olduğundan daha küçük gösterir. Gözlükler ve lensler miyop kişilerin iyi görmesini sağlar.

  ->  Lazerle miyop tedavisi ancak gözlük derecesinin artışının durduğu ve kişinin 18 yaşını geçtiği bir zaman diliminde yapılabilir.

  ->  Eğer gözlerin derecesindeki ilerleme son 2 yılda yarım dereceyi geçmemişse lazer tedavisine  yeşil ışık yakılabilir.

  ->  Ancak sadece numara artışının olmaması yeterli değildir, gerekli tetkikler yapılmalıdır. Lazer operasyonuyla miyop kişilerin çok büyük bölümü yarım derecenin altına inerek iyi bir görüşe sahip olabilir. Ancak 8 derecenin üzerindeki gözlere lazer uygulanmaz. Bunun yerine göz içi mercek tedavisi uygulanır. Yüksek dereceli miyoplarda bu yöntem hem daha güvenli hem de daha başarılıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Berkan muğlu dedi ki:

    Lazerli miyop tedavisinde miyop sorunu tamamen ortadan kalkarmı yoksa belirli bir derecenin altınamı iner

Yorum Yaz