Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Göz Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tümörü Nedir?

Tümör, kanserin ilk aşamasıdır. Anormal biçimde çoğalan hücreler birikerek tümörlü dokuyu meydana getirir ve tedavi edilmediği taktirde hayati tehlike ortaya çıkarır. Tümörün en sık görüldüğü bölgeler iç organlardır ancak nadiren de olsa göz gibi duyu organlarında ortaya çıkabilir.Göz tümörü; gözün içerisinde, göz kapağında ve gözün çevresinde görülebilen anormal hücre yığılmalarıdır. Göz tümörleri tedavi edilmezlerse görüş bozukluklarına, estetik açıdan olumsuz bir görüntüye hatta hastanın yaşamını tehlikeye sokan durumlara sebep olabilir.

Göz Tümörü Neden Olur?

Göz tümörlerinin 2 temel kaynağı vardır. Bunlar;

  1- Gözde meydana gelen problemlerden kaynaklanma ve

  2- Başka bölgelerde meydana gelen tümörlerin göze sıçramasıdır.

Gözde meydana gelen tümörler ise, darbeye bağlı oluşan zedelenmeler, radyasyona maruz kalma ve göz çevresindeki açık yaraların tümörleşmesi sebebiyle oluşmaktadır.

Göz Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

  ->  Göz tümörünün en sık rastlanan belirtisi görme bozukluğudur.

  ->  Göz tümörü eğer göz çevresindeki deride veya göz kapağında ise dokunmaya karşı hassaslaşır ve acı hissi oluşur.

  ->  Bebeklerde göz tümörünün çok net bir belirtisi vardır. Normalde siyah olan göz bebeği küçük çocuklarda beyaz bir renk almışsa hemen göz tümörü olabileceği düşünülmelidir. Bu tümöre retinablastom adı verilmektedir.

  ->  Göz tümörleri sebebiyle göz çevresinde uzun süre kapanmayan yaralar ve kızarıklık oluşabilir.

  ->  Gözlerde normalde daha fazla yaş akmaya başlaması da göz tümörünün belirtisi olabilir.

Göz Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tümörleri iyi veya kötü huylu olabilmektedir. İyi huylu tümörler başlangıçta takip edilmelidir. Eğer herhangi bir görme problemi yaratmıyorsa ve büyüme eğilimi yoksa müdahale edilmeden belirli aralıklarla kontrol edilerek yerinde bırakılabilir. Ancak herhangi bir görme problemine yol açıyorsa iyi huylu bile olsa tümörlü doku alınmalıdır. Kötü huylu tümörlerde ise durum farklıdır. Henüz bir görme problemine yol açmasa bile tüm kötü huylu tümörler tedavi edilmelidir. Bunun için ise en yaygın kullanılan yöntem cerrahi müdahaledir.

Göz Tümörü Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tümörün büyümesi kontrol altına alınamıyorsa cerrahi müdahale yapılmalıdır. Cerrahi müdahale yapılacak tümör eğer iyi huylu ise etrafındaki sağlıklı dokuya fazla müdahale edilmez. Ancak tümör kötü huylu ise yayılma ihtimaline karşı çevre dokulardan da bir miktar madde kaldırılmalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz