Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, diş köklerini kaplayan diş etlerinin çeşitli nedenlerden dolayı zamanla kaybolması ve diş köklerinin açıkta kalmaya başlamasıdır. Diş kaybına kadar gidebilen diş eti çekilmesi ağzın görünüşünü de önemli ölçüde bozmaktadır.

 

Neden Olur?

-> Genetik sebeplerden kaynaklanan diş eti hastalıkları

-> Hatalı yapılan diş kaplamaları

-> Protezler

-> Kötü dolgular

Yukarıdakiler gibi hastanın pek de elinde olmayan nedenlerden dolayı diş eti çekilmesi meydana gelebilir.  Ancak bunlar çok sık karşılan nedenler değildir.

  • Sigara
  • Diş taşı
  • Yanlış ağız bakımı

en genel diş eti çekilmesi nedenleridir. Diyabetin (şeker hastalığı) de sebep olduğu diş eti çekilmesi löseminin de yan etkilerindendir. 

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye diş taşlarının temizlenmesiyle başlanır. Diş taşları dişleri çevreleyen dokuya bakterilerin girmesine neden olur. Bu da bağışıklık sisteminin bakterili diş etini tehdit olarak görmesine ve yok etmesine neden olur. Tedaviye başlamakta geç kalırsanız diş etlerinde geri dönüşü olmayan hasarlar olabilir. Hatta dişleri çevreleyen kemik dokuların da yok olmaya başlamasıyla diş kayıpları da olabilir. Diş taşının sebep olduğu diş çekilmeleri bakteri kaynaklı olduğu için ağız bakımı çok önemlidir.

 

Yanlış Diş Fırçalama

Dişleri yanlış teknikle fırçalamak da diş eti çekilmesinin önemli nedenlerindendir. Sadece yanlış fırçalama bile diş eti çekilmesine neden olabilir. Diş etlerine fırçanın fazla sürülmesi diş etlerinin çekilmesine neden olabilir. Yeterince diş fırçalamamak da diş taşı oluşumuna ve bu sebepten diş eti çekilmesine neden olabilir.

 

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı

Hiçbir şekilde kontrol edilemeyen diş eti çekilmeleri için ameliyat yapılır. Ameliyattan sonra birkaç gün sadece sıvılar ve çorbalarla beslenilir. 1 hafta sonra normal yemek yeme düzenine geçilebilir. Ama yine sert şeyleri dikkatli yemek gerekir. Diş eti çekilmesi için ameliyat yapılması çok nadiren gerekli görülür.

 

Diş Eti Protezi

Diş eti çekilmesi tedavi edilemezse görünümü düzeltecek dişleri koruyacak protez tedavisi yapılır.Diş eti görünümünde bir protez iyice açılmış olan diş diplerini kapatacak şekilde yerleştirilir.

 

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

-> Diş fırçasını ıslatmadan mercimek büyüklüğünde diş macunu fırçaya sürülür.

-> Arka dişlerin üst yüzeyleri öncelikle fırçalanır.

-> Sonra dişlerin yanağa ve dile bakan yüzeyleri diş etinden dişe doğru fırçalanır.

-> Her fırçalamada fırça dişin her yüzeyine en az 5 kere değmelidir.

-> Fırçalamadan önce ağız olabildiğince kuru olmalıdır. Eğer ıslaklık olursa fırçayla diş arasında yeterince sürtünme olmaz ve diş plaklarını temizleyemezsiniz. Diş plakları zamanla diş taşına dönüşür. Diş  taşı bir kere oluşursa plak oluşumu anormal şekilde artar. Bu da diş eti çekilmesine neden olan bakterilerin çeşidini ve miktarını artırır.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 1,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz