Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Sağlığına Faydalı ve Zararlı Olan Gıdalar

Diş Sağlığına Faydalı ve Zararlı Olan Gıdalar

Diş Sağlığının Beslenme İle İlişkisi

Diş sağlığı; beslenme, stres, bakım gibi pek çok faktörden etkilenir. Ancak bunlar içerisinde en etkili olan beslenmedir. Beslenme tarzı ağız içindeki bakteri miktarını, ağız içi asitlik seviyesini ve diş yüzeylerinin temizliğini etkiler. Örneğin yapışkan bir besin tüketildiğinde diş yüzeyi temizlenemez. Bu da dişlerin daha çabuk çürümesine yol açar. Ya da diş çürüğünün en önemli sebebi olan ağız için asitlik derecesi tüketilen besinlerden etkilenir. Asitliği yüksek olan içecekler tüketilirse çürük oluşma riski artar. Buna karşın asitliği düşüren içecekler tüketilirse çürük oluşma riski azalır.

Diş Sağlığına Faydalı Olan Gıdalar Nelerdir?

Elma

Elma, oldukça sert bir meyvedir. Elma yerken dişler mekanik olarak temizlenir. Bu sayede çürük oluşma ihtimali azalır. Ancak elmanın bu olumlu etkisinden yararlanabilmek için elmayı dilimlemek yerine ısırarak yemek gerekir.

Kuru Yemişler

Kuru yemişlerin dişler üzerinde 2 olumlu etkisi vardır. Bunlar, sert yüzeyleri sayesinde diş üzerindeki plağı uzaklaştırmaları ve ağız içi asitliği düşürmeleridir. Bakterilerin yarattığı asitleri bünyesinde toplayarak dişleri koruyan kuru yemişler düzenli olarak tüketilmelidir.

Beyaz Peynir

Beyaz peynir, dişleri yüzeyine yapışır. Yani mekanik bir temizleme sağlamaz. Ancak beyaz peynirin ph’ı bazik olduğu için ağız içi asitliği dengeler. Bu sayede ağızda gıda birikmiş olsa da çürük oluşma ihtimali bir hayli düşer. O yüzden dış fırçası yoksa veya ağız içinde fırçadan etkilenecek bir yara varsa yatmadan önce beyaz peynir tüketilmelidir. Bu sayede çürük oluşumuna kısa vadeli çözüm bulunmuş olur.

Şekersiz Sakız

Şekersiz sakız, yapışkan özelliği sayesinde dişler üzerinde biriken gıdaları toplar. Ayrıca tükürük akışının artmasını sağlar. Artan tükürük de ağız içindeki mikropları öldürerek çürük oluşumunu azaltır.

Su

Su içildiğinde çok yönlü bir koruma sağlanmış olur. Çünkü su; tükürük akışını artırır, dişlerin yüzeyini temizler ve ağız içi asitliği düşürür. Bu nedenle yemeklerden sonra su tüketmek gerekir.

Balık

Balık ve balık yağı içerisinde pek çok mineral bulunur. Bu mineraller hem dişleri güçlendirir hem de diş eti sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapar. Sağlıklı dişler ve sağlıklı bir dişeti dokusu içinde ayda 4-5 kez balık tüketmek gerekir.

Çilek

Diş sağlığına en çok zarar veren şeylerden biri de diş taşlarıdır. Diş taşı oluşumunu azaltmak için gerekli olan pek çok madde çileğin içerisinde bulunur. O yüzden yaz aylarında düzenli olarak çilek tüketmek gerekir.

Diş Sağlığına Zararlı Olan Gıdalar Nelerdir?

Kola

Kola, hem asidik hem de şekerlidir. Bu nedenle dişlerin çürümesi için gereken tüm olumsuz etkilere sahiptir. Özellikle çocukları kola tüketiminden uzak tutmak gerekir. Nadiren de olsa kola içildiğinde arkasında bir bardak su ile ağzı çalkalamak gerekir. Bu sayede kolanın olumsuz etkileri bir miktar azaltılmış olur.

Şeker ve Çikolata

Şeker ve çikolata dişlerin üzerine yapışır. Bu nedenle diş yüzeyinde bir bakteri kolonisi oluşturur. Oluşan bakteri kolonisi de kısa sürede çürük oluşumunu başlatır.

Bal ve Reçel

Yapay şekerler kadar tehlikeli olmasa da fazla miktarda bal ve reçel tüketimi de çürük oluşumuna yol açmaktadır.

Hazır Meyve Suları

Doğal meyve suları hem  diş sağlığı hem de genel sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak aynı şeyi yapay meyve suları için söylemek mümkün değildir. Çünkü yapay meyve sularının içerisindeki şeker miktarı dişlerin çürümesine sebep olmaktadır.

Çay ve Kahve

Çay ve kahve şekerli olarak tüketildiğinde zaten diş çürümesine davetiye çıkartmaktadır. Ancak bu içeceklerin tek zararı çürük oluşumu değilidir. Şekersiz dahi tüketilse uzun vadede çay-kahve içen kişilerin dişlerinde renklenmeler meydana gelir. Bu renklenmenin önüne geçmek için çay-kahve tüketimini abartmamak ve bu içecekler tüketildikten sonra mutlaka ağza su alıp çalkalamak gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz