Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Klinik Diş Beyazlatma Yöntemleri

Klinik Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlığı Neden Önemlidir?

İnsanlar, güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmayı çok önemserler. Özellikle kadınlar bu konuda oldukça hassastır. Güzel bir gülüş için de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Ağız yapısı, dişlerin düzgünlüğü ve beyazlığı bunlardan bazılarıdır. Diş beyazlığı ayrıca daha temizliğin ve bakımlılığın da göstergesi sayılmaktadır. Uzun yıllardan beri özellikle genç kadınlar dişlerinin daha beyaz görünmesi için birçok yöntem denemişlerdir. Son 20-30 yıla kadar bu işlem yalnızca çevreden duyulan yöntemlerle yapılmaya çalışılmıştır. Ancak son yıllardaki bilimsel gelişmeler sayesinde diş hekimleri tarafından beyazlatma işlemleri yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma Teknikleri Nelerdir?

1- Ofis Tipi Beyazlatma Yöntemi: Hekim tarafından 50-60 dakika gibi bir sürede yapılan beyazlatma işlemidir. Bu işlem sırasında önce dişler pamuklarla kurutulur. Daha sonra dişin yüzeyine parlatma jeli sürülür. Jel sürüldükten sonra 1-2 dakika beklenir ve özel ışın makineleriyle ışınlanır. Seans bitiminde hasta daha beyaz dişlere kavuşmuş olur.

2- Ev Tipi Beyazlatma Yöntemi: Bu yöntemde hekim tarafından önce hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Bu ölçüye göre kauçuk benzeri bir maddeden kalıp oluşturulur. Bu kalıp diş etlerine baskı yapmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Daha sonra kalıp ve uygun beyazlatma jeli hastaya verilir. Jeli nasıl ve ne kadar süre uygulayacağı anlatılır. Buna göre hasta jeli kalıbın içine yayarak dişlerine yerleştirir. Diş hekiminin önerdiği kullanma süresi sonunda hasta daha beyaz dişlere kavuşur.

Evde Uygulanan Beyazlatma Teknikleri Doğru Mu?

İnsanlar kulaktan dolma bilgilerle veya diş macunu firmalarının sözleriyle diş hekimine gitmeden dişlerini beyazlatmanın yollarını aramaktadır. Bu yöntemler tamamen yanlıştır. Beyazlatıcı diş macunları veya limon gibi asidik maddeler dişlerde bir miktar beyazlatma sağlamaktadır. Ancak bunların çalışma mekanizması dişin üst tabakalarını aşınmasına ve alttaki daha beyaz tabakanın görülmesine sebep olabilmektedir. Dişleri aşındırmak oldukça sakıncalı ve risklidir. Aşınan bir dişte sızlama, ağrı, erken çürüme gibi sonuçlar görülebilir. Bu nedenle diş hekiminin uyguladığı modern teknikler dışında diş beyazlatma yöntemleri uygulanmamalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz