Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Ağız Bakımının Önemi

Sağlıklı dişler, kıymetini ancak kaybettiğimizde anlayabileceğimiz nimetlerdir. Basit bir dolgunun bile yapılamadığı dönemlerde dişlerin kıymeti çok daha fazlaydı elbette. Ancak bu günün teknolojisiyle bile orijinal dişin konforunu sağlayacak bir diş yapılamıyor.

 

Dişler Neden Çürür?

Eskiden rafine şekerli gıdalar yaygın olmadığı için şimdiki kadar çabuk çürümüyordu insanların dişleri. Yine de her zaman insanlar ağız bakımını yapmak zorundaydı. Ağızda bakterilerle baş başa bırakılan dişlerin uzun süre sağlam kalması beklenemez. Zararlı bakterilerin ağız içinde üreme imkanı bulması dişlerimizin çürümesine ve ağız sağlığımızın bozulmasına neden olur. Uzun bir kullanım tarihi olan misvağın insanların hizmetine sunulduğu ortadadır. Çünkü misvak fiziksel temizleme işlevinin yanı sıra kimyasıyla da ağız ve mide sağlığına faydalı bir bitkidir.

 

Misvak Kullanmanın Faydaları

-> Misvak zararlı bakterilerin tükettiği  besin artıklarını uzaklaştırmanın yanında antiseptik özelliğiyle de zararlı bakterileri öldürür.

-> Zararlı bakterileri öldürürken yararlı bakterileri etkilemeyecek özellikte İçeriğe sahiptir. Zararlı bakterilerin sayısının azalması ağız kokusunun da önüne geçecektir.

-> İçeriğinde yararlı mineraller ve bileşikler bulunduran misvak dişleri ve diş etlerini güçlendirir.

-> Balgamı azaltır.

-> Ağız sağlığı için önemli olduğu kadar sindirim için de önemli olan tükürük bezlerinin salgısını artırır.

-> Ağız kuruluğunu önler.

-> Misvaktaki kimyasal içerik, dolaylı olarak gözlere de büyük fayda sağlar.

 

Misvak Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Ümmetimi zorlamayacağına inansaydım, onlara her abdest alışlarında misvak kullanmalarını emrederdim.” hadisi bu konu için çok uygundur. Diş macunları her kullanımda markasına göre az ya da çok dişlere ve diş etine de zarar verirken misvakta böyle bir durum yoktur. Günde 5  defa da kullanabilirsiniz. Ancak yatmadan önce ve yemeklerden sonra misvak kullanılması çok önemlidir. Çünkü uykuda tükürük salgılanmazken onun yerine dişlerimizi koruyacaktır. Yemeklerden sonra da ağızdaki besin artıklarını temizlemek hem ağız kokusunu önler hem dişleri korur.

 

Oruçken Misvak Kullanabilirsiniz

Peygamber Efendimiz oruçlu kimselerin misvak kullanmalarında bir sakınca olmadığını belirtmiştir. Ancak oruçluyken akşam değil sabah misvak kullanmayı tavsiye ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

 

İyi Misvak Nasıl Anlaşılır?

Misvak alırken ilk bakacağınız şey misvağın taze ve yaş olmasıdır. Çünkü misvağın içeriğinde bulunan yararlı maddelerden bazıları zamanla buharlaşmaktadır.

 

Sadece Misvak Yeterli Değil!

Misvak, yapısında bulundurduğu bileşikler sayesinde ağız ve diş sağlığına büyük katkı sağlasa da azı dişlere misvakla ulaşmak mümkün değildir. Bu yüzden misvak kullanırken de günde iki defa diş fırçalamayı ihmal etmemek gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz