Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Besin Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Besin Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Besinler, tüketildiği andan itibaren mideyi doğrudan etkiler. Besinlerin tüm içeriği mide asidi sayesinde parçalanır ve açığa çıkar. Bu sebeple besinlerin içindeki zararlı yapılar da mideye kolayca yerleşebilir. Besinler, iyi yıkanmadıklarında, temiz ortamlarda saklanmadıklarında veya çürüdüklerinde bol miktarda mikrop barındırırlar. Bu mikroplar da önce mide içeriğine daha sonra kana karışarak besin zehirlenmelerine sebep olur. Bazı durumlarda aynı anda tüketilmemesi gereken besinler mide içeriğinde karşılaşırsa bir takım reaksiyonlara girerek insanı zehirleyebilirler. Yani mikrop olmadan da besin zehirlenmesi gerçekleşebilir. Zehirlenmeler doğru müdahale yapılmazda ölüme dahi sebep olabilir. Bu nedenle insanların tükettiği besinlere dikkat etmesi ve bir zehirlenme durumunda acilen hastaneye başvurması gerekir.

Besin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

  ->  Kısa sürede yükselen ateş

  ->  Mide bulantısı

  ->  Baş dönmesi

  ->  Bilinç kaybı

  ->  Şiddetli karın ağrısı

  ->  Kaslarda güçsüzlük hissedilmesi

  ->  İshal

Besin Zehirlenmesi Durumunda İlk Önce Ne Yapılmalıdır?

Besin zehirlenmesi durumunda ilk önce sakin olunması gerekir. Panik altında yapılacak yanlış bir hareket vakit kaybına ve hastanın daha çok zarar görmesine sebep olabilir. Hasta, zehirlendiğini kısa süre içinde anladıysa ve bilinci tamamen yerinde ise kusmayı denemelidir. Daha sonra mikrobun derişiminin düşürülmesi ve sakinleşmek için bir bardak su içilebilir. Bir an önce hastaneye gitmek gerekir.

Besin Zehirlenmesi Teşhisi Nasıl Koyulur?

Besin zehirlenmesi teşhisi için öncelikle belirtilerin tespit edilmesi gerekir. Hastada zehirlenme belirtileri varsa hastaya son 24 saatte neler yediği sorulur. Bunların içinde şüphe uyandıracak bir besin varsa bunu tüketen başka insanlar olup olmadığı sorulur. Başka bir insan da aynı besinden yediyse ve benzer belirtiler gösteriyorsa zehirlenme şüphesi bunun üzerine yoğunlaştırılır. Sorulardan sonra doktor hastanın kan ve dışkı sonuçlarını da inceler. Tüm muayene işlemlerinin sonucunda hastaya kesin teşhis koyulur.

Besin Zehirlenmesi Tedavisi

  ->  Besin zehirlenmesi çok hafif belirtilerle seyrediyorsa ve kısa süre içinde iyileşme bekleniyorsa herhangi bir antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

  ->  Eğer besin zehirlenmesi ağır belirtilerle seyrediyorsa hastaya serum verilebilir. Daha sonra antibiyotik tedavisine başlanır. Eğer hastada bilinç kaybı, kaslarda uyuşukluk gibi belirtiler varsa bir süre hastanede yatırılarak gözlem altında tutulması gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz