Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayakta Su İçmenin Zararları

Ayakta Su İçmenin Zararları

Suyun Önemi

Su, yaşam döngüsünün en önemli parçalarından biridir. Hayatı simgeler su. “Su varsa yaşam da olabilir.” öngörüsüyle incelenmektedir gözlemlenen gezegenler. Ancak suyun sağlıklı yaşamdaki rolünü üstlenebilmesi için boğazımızdan geçen her şey gibi doğru şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

 

Neden Oturarak İçmek Gerekiyor?

Mide esnek bir organdır. Her durumda şekli değişebilir. Kemerinizi fazla sıktığınızda hazım sıkıntısı çekebilir, fazla yediğinizde kalbinizin sıkıştığını hissedebilirsiniz. Kemer sıkıldığında midenin hacmi baskıyla azalır ve sindirim için elverişli ortam sağlanamaz. Fazla yemek yendiğinde ise mide şişerek yakınındaki kalbi etkiler. Otururken ve ayaktayken de midenin şekli değişiktir. Ayaktayken sıvı tüketildiğinde midenin ayaktayken aldığı şekilden dolayı içilen sıvı doğrudan onikiparmak bağırsağına gider. Oysa oturarak içilen su midede birikmektedir. Midede biriken suyun içindeki mikroplar mide asidi sayesinde ölmektedir.

 

Su İle Bulaşan Hastalıklardan Koruyor

Kolera başta olmak üzere su kaynaklarından bulaşan hastalıklardan korunmak için suyu oturarak içmek gerekiyor. Yediğimiz içtiğimiz birçok şeyde bizi hasta edebilecek mikroplar vardır. Bu mikroplardan bizi koruyan bağışıklık kademelerinden biri de mide asididir. Oturarak içilen su midede birikir ve mide asidi sayesinde önemli ölçüde mikroplardan temizlenir.

 

Yemekle Birlikte Su İçmeyin

Yemekle beraber içilen su sindirim enzimlerini seyreltir ve mideyi şişirir. Mide problemlerine sebep olur. Su yemekten en az yarım saat önce içilmelidir. Yemek yendikten sonra da 1-2 saat su veya diğer içecekler tüketilmemelidir. İştahı yatıştırmak ve kilo almamak için yemekle içilen su sindirim problemlerine neden olur.

İdrar Az Kokulu ve Berrak Olmalı

Yeterli su içildiğinin en önemli işareti idrarın rengi ve kokusudur. İdrarın koyu renkli olması ve yoğun bir kokuya sahip olması yeterli su içilmediğine işaret ediyor olabilir. İdrara etki eden ilaçların etkisi ile idrarın özellikleri değişebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,25 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Mustafa dedi ki:

    Kolera bakterisiyle bulaşmış suyu ister oturarak ister ayakta için geçmiş olsun artık.

Yorum Yaz