Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

İncirin Faydaları ve Olası Zararları

İncir Nasıl Bir Meyvedir?

İncir oldukça faydalı ve besin değeri yüksek bir meyvedir. İncirin içeriğinin yaklaşık üçte birini şeker oluşturmaktadır. Geriye kalan bölümünde ise suyun içerisinde çözünmüş şekilde mineraller ve A, B, C vitaminleri bulunmaktadır. İncir genellikle Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinde yetişmektedir. Bunların içerisinde en yüksek üretim miktarına sahip ülke ise Türkiye’dir. Türkiye’de incir üretimi Aydın başta olmak üzere Akdeniz ikliminin yaşandığı pek çok ilde yapılmaktadır.

İncirin Faydaları Nelerdir?

  ->  İncirin lif içeriği oldukça yüksektir. Bu nedenle en belirgin faydası sindirim sistemini düzenleyici etki yapmasıdır.

  ->  İncir, yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Bu sayede hücrelerinin yenilemesine katkı sağlar. Ayrıca ihtiyaç duyulan günlük vitaminin önemli bir kısmı incir yiyerek karşılanabilir.

  ->  İncir, içeriği sayesinde vücuda alınan kolesterolün damarlara tutunmadan vücuttan çıkarılmasını sağlar.

  ->  İncir, içerdiği yüksek şeker miktarı sayesinde vücuda enerji verir.

  ->  Bağışıklık sistemine de ciddi katkı yapabilen incir, bakteri ve virüslere karşı vücut direncini artırır.

  ->  İncir yaprağından beyaz bir sıvı akar. Bu sıvıya incir sütü denilmektedir. İncir sütünün cilde faydalı olduğu düşünülmektedir.

İncir Hangi Şekilde Tüketilebilir?

  ->  Taze incir direkt tüketilebilir. En faydalı şekli budur.

  ->  İnciri kurutup saklayarak mevsimi dışında tüketmek de mümkündür. Kış aylarında sağlıklı bir tatlı olarak tüketilebilir. Ayrıca kuru incir ve su birlikte tüketildiğinde kabızlığı ortadan kaldırabilir.

  ->  İncir, reçel yapımında da sıkça kullanılmaktadır. Taze incir kadar olmasa da incir reçeli de faydalı bir besindir.

İncirin Olası Zararları Nelerdir?

  ->  İncir yüksek miktarda şeker içermektedir. Sağlıklı insanlara herhangi bir zararı olmayan bu durum şeker hastaları için tehlikeli olabilir. Bu nedenle şeker hastalarının incir tüketirken aşırıya kaçmamaları gerekir.

  ->  İncir nadiren de olsa alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

  ->  Kuru incir suyla birlikte çok fazla tüketilirse sindirim sistemini gereğinden fazla hareketlendirip ishale sebep olabilir.

İncir İlaç Üretiminde Kullanılır Mı?

İncirin ilaç üretimine katkısı incir çekirdeği ile olmaktadır. İncir çekirdeği yağı cilde ve saçlara olumlu etki yaptığı için dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,67 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz