Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Nane Limon Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Nane Limon Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Nane Limon Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Nane limon mide üşütmesine ve soğuk algınlığına karşı kullanılan en etkili doğal tedavilerden biridir. Nane limon her sene yakalandığımız yaygın hastalıklara çok iyi geliyor. Aslında hafif olan bu hastalıkların bize haftalar süren performans kayıpları yaşatmaması için nane limona başvurmak doğru bir karar olacaktır.

 

Nane Limon Nasıl Hazırlanır?

Nane limon çok kolay hazırlanan bir içecektir. Hastayken bile başka birine ihtiyaç duymadan 5 dakikada yapabilirsiniz. Malzemeler:

-> Bir limon (Limona alışık değilseniz yarım limon da kullanabilirsiniz)

-> 1-2 çay kaşığı ya da bir tutam nane (Tercihen taze )

-> 1 kupa su (1 su bardağı)

-> Şekersiz içemiyorsanız 1-2 çay kaşığı da şeker

 

  **  Limonumuzu ikiye bölüp cezvemize sıkıyoruz.

  **  Sıktığımız limonun kabuklarını da birkaç kez daha bölüp cezveye atabilirsiniz. Limon kabuğunun verdiği tattan hoşlanmazsanız sadece limon suyuyla da hazırlayabilirsiniz.

  **  Ardından nanemizi ve suyumuzu da cezveye ekliyoruz.

  **  Küçük ocağa kısık ateşte koyup kaynatıyoruz.

  **  Kaynayınca taşacaktır dikkat! Kaynamaya başlayınca taşmasını önlemek gerekiyor. Ateşin üstünde ocağa koyduğumuz ilk andan itibaren en az 5 dakika geçirmesini sağlıyoruz. Böylece nane yaprakları iyice demleniyor.

  **  Eğer taşmasını önleyemezseniz 15 saniye ocaktan alıp tekrar koyarak demlenme sürecini sürdürün. Demlenmenin bir kısmını da ocağı kapattıktan sonra gerçekleştirebiliriz.

  **  Demlenen nane limon ince bir süzgeçten geçirildiğinde içilmeye hazır olacaktır.

  **  Dilerseniz şekeri süzme işleminden sonra atabilirsiniz ama şekerin sağlıklı olmadığını ekleyelim.

 

Nane Limonun Faydaları

Naneyi ve limonu ayrı ayrı ele alalım. Nanenin spazm çözücü etkisi vardır. Mide üşütmesi, gaz sıkışması veya sindirim bozukluklarından dolayı meydana gelen mide ağrılarına iyi gelir. Mukus tabakasını incelterek nefes yolunu da açar ve öksürüğü azaltır. Soğuk algınlığına yakalananların yanı sıra sigara içenlere de balgam sıkıntısı yaşadıkları dönemlerde nane çayı önerilir. Nane nefesi ferahlatır. Birçok sakız markası nane aromasını kullanmaktadır. Hatta öylesine tezat bir durum da vardır ki mentollü sigaralar üretilmiştir. Ayrıca nane zihinsel olarak da dinç kalmaya yardımcı olur ve konsantrasyonu artırır.

 

Gelelim Limona

Gelelim limona. Limon da mental olarak zinde olmaya yardımcı olur. Öyle ki kafeinin yerini alabilecek kadar kuvvetli olabilir. Diş eti sağlığına da büyük faydası olan limonun gücü, nanenin de ferahlatıcı etkisiyle bir araya geldiğinde ağız kokusu problemi yaşayanların sık sık tercih edebileceği bir içecek haline geliyor nane limon. Limon, asit içerir. Antiseptik özelliği ile bakterileri öldürür. İçerdiği enzimlerle sindirime yardımcı olur. Nane limon özellikle hastalık durumlarında sindirim sistemi için birebir bir içecektir. Nane limonu sadece hastayken değil, sağlıklıyken de ara ara içmek gerekir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Nanede bulunan mentol herkeste olumlu etki yaratmayabilir. Bazı kişilerin, özellikle çocukların mentole karşı hassasiyeti olabilir. Zaten belli bir yaşın altındaki çocuklara bitkisel tedaviler uygulama konusunda aşırı derecede ihtiyatlı olmak gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz