Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayaklarda Yanma Neyin Belirtisidir ve Nasıl Geçer

Ayaklarda Yanma Neyin Belirtisidir ve Nasıl Geçer

Ayaklarda Yanma Neyin Belirtisidir?

Ayaklarının sıcak ya da soğuk olması birçok insanın şikayet ettiği bir konudur. Genetik nedenlere ya da menopoz gibi dönemsel nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen ayak yanması durumlarında hekime başvurmak faydalı olacaktır. Çünkü ayak yanması bir belirtidir, ardında farklı bir rahatsızlık olabilir.

 

Şeker Belirtisi Olabilir

  **  Şeker hastalığı ya da gizli şeker hastalığı ayak yanmasının  nedeni olabilir. Şeker hastalığının sebep olduğu ayak yanmasına genellikle keçelenme ve karıncalanma da eşlik eder.

  **  Ayak yanması şeker hastaları için kan şekerinin kontrol altına alınmasının gerektiğine dair bir işarettir.

  **  Şeker hastalığına bağlı ayak yanması genellikle geceleri ortaya çıkar ya da artış gösterir.

 

Nörolojik Nedenler

  **  Ayaklara giden sinirlerin sıkışması da yanma hissine neden olabilir. Sinirlerin sıkışmasıyla ortaya çıkan ayak yanması şikayetlerinde de keçelenme ve karıncalanma görülebilir.

  **  Bazı travmalar da sinir sıkışmasına neden olabilir. Geçmişte yaşanan kırık  gibi vakaların ardından sağlıklı bir iyileşme evresi gerçekleştirilemezse ayağa giden sinirler etkilenebilir.

 

Ortopedik Nedenler

Çukur ayak gibi ortopedik sorunlar söz konusu ise ayak tabanlarında yanma bunlara bağlı olabilir. Uzman tavsiyesi ile uygun tabanlıklar kullanılarak ayağa binen yükteki dengesizlikler azaltılabilir.

 

Metabolizma Hızı

Metabolizma hızıyla ilgili hastalıklar da ayak yanmasında etkili olabilir. Ayak yanmasını önlemek için vücut sıcaklığını artırıcı etkisi olan acı baharatlardan kaçınmak gerekir.

 

B12 Eksikliği

B12 eksikliği ayaklarda yanmaya neden olabiliyor. Hayvansal gıdaların yeterince tüketilmemesi B12 eksikliğine neden olabilir. B12 vitamininin çeşitli nedenlerde dolayı emiliminin bozulması da kanda yetersiz B12 olmasına neden olabilir. Mide asidinin düşük olması, helicobakterplori, alkol kullanımı gibi nedenler B12 emilimini azaltabilir.

 

Kan Değerleri

Bazen kandaki hemoglobin miktarının ya da kan miktarının fazla olması da ayak tabanlarında yanmaya neden olabilir. Kan tahlili sonucunda doktor önerirse kan verilmesi ayaklardaki yanmaya iyi gelebilir. Doktor önerisi olmadan bu seçenek değerlendirilmemelidir.

 

Ayak Mantarı

Ayakları çok terleyen ve sık sık efor sarf eden biriyseniz ayak yanması durumunda ayak mantarı ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hem fiziksel olarak ayaklara yüklenilmesinin hem de mantar enfeksiyonlarının etkisi bir arada olunca ayak yanması ile karşılaşılabilir. Pamuk çoraplar giyilerek ayaklardaki terin emilmesi sağlanmalıdır. Sentetik çoraplar ayak yanmasını artırır. Ayakkabı seçimi de şikayetleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Yaz mevsiminde giyilen ayakkabılar mutlaka ayağı havalandıracak nitelikte olmalıdır.

 

Yere Basmadaki Bozukluklar

Ayak tabanındaki yanmaların nedeni yere basma şeklindeki bozukluk da olabilir. Yere basmaktan kasıt illa ayakta dururkenki durum değildir. Örneğin sürekli masa başında çalışan biri de ayağını kötü bir pozisyonda tutarsa ayak yanması yaşayabilir. Yere basma bozukluklarında mutlaka giyilen ayakkabının da rolü unutulmamalıdır. Sağlıksız ayakkabılar kısa vadede bile çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Aşırı Kilo

Aşırı kiloyu bir açıdan yere basma bozuklukları gibi düşünebiliriz. Basma bozukluğu olan kişilerde bazı bölgelere çok yük biner ve ayaklarda yanma olur. Çok kilolu olan birinde ise doğru basıyor olsa bile ayağın tamamına çok yük biner.

 

Hangi Doktora Gidilmeli?

Özellikle geçmişte bir travma yaşamış olan kişilerin ilk olarak nöroloji bölümüne muayene olmaları doğru bir tercih olacaktır. Ayak şeklinde bir bozukluk fark ediliyorsa ortopedi bölümü ilk tercih olabilir. Ayak mantarı belirtileri varsa eğer cildiyeden de başlayabilirsiniz. Muhtemelen bahsettiğimiz tüm bölümlerdeki doktorlar şeker hastalığı ihtimaline karşı kan tahlili de isteyecektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
28 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,32 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Sahil kentli dedi ki:

  4 yıldır bende de var 31 yasındayım ayak yanması özellikle geceleri perişan ediyordu uykusuz kalıyor haliyle stresli ve yorgun uyanıyordum norolojiye gittim eeg ve emg cekildi sinir ucları yıpranmış nedeni 99 yılından beri almış olduğum kemoterapi ve 2011 yılında kök hucre nakli olmuştum olmadan once de en yüksek dozda verilen kemoterpiymiş bendeki tanı polinoropati yani nöropatik agrı sinir ucların yıpranması ama kansızlık anemi dwmir eksikliği gibi nedenlerden de oluyor cok araştırdım en son kontrole gittiğimde ferritin diye kan tahlili istemişti onun düşüklüğü de yapıyor regapen lyrica etken maddesi pregabalin olan ilaç kullanıyorum yatmadan önce ve rahatlatıyor iyi geliyor sizde norolojiye gidin onun alanına giriyor gerçekten cok bunaltıcı bşşey gecmiş olsun

 2. cihan dedi ki:

  benimde sol ayak üstü yanma oldu 33 yaşındayım sportif biriyim ilk defa böyle bişe oldu doktora giden tahlil yapan var mı bi cevap verebilir mi acaba

 3. Emine dedi ki:

  Benim 4 yaşında oğlum var hamileyken ona ayak yanmam çok fazlaydı uyuyamazdım şimdi aynı şekilde oğlum geceleri yatakta dört dönüyor napmam lazım herhanhi bi hastalığı yok

 4. Sinan dedi ki:

  Yaklaşık 2 aydan bu yana ayaklarım ve vücudumun bir çok yeri alev alev yanıyor geceleri uyuyamiyorum çok bunalıyorum kan tahlilleri iyi herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen ters giden biseyler var

  1. Ayaklarda yanma dedi ki:

   Stres falan mı yapıyor acaba ?

 5. Nevzat dedi ki:

  Ayaklarının alt kısmına bir miktar bildiğimiz vics ten sür iki ayağının alt kısmını birbirine sürterek ilacı yedır ve rahatça uyu.geçmiş olsun.

  1. Ayaklarda yanma dedi ki:

   Siz kullanıyor musunuz? işe yarıyor mu her daim? Yan etkisi var mı?

 6. Abdurrahman çıtrık dedi ki:

  Ataklarımda aşırı ısı var soğuk iken bile sürekli ısı var tadavisi nedir

 7. Beytullah dedi ki:

  Merhaba bnm yazında kışında ayaklarımın alt kısmında yanma ve karıncalanma var şeker yok herhangi bi hastalıgım yok ama ayaklarımın yanması beni verem edecek

 8. Canan dedi ki:

  Geceleri ayaklarımın altı yaniyor ve geriliyorum uyuyamıyorum sürekli yıkamak zorunda kalıyorum ve abim şeker hastası acaba alakası var mı

 9. Müzeyyen dedi ki:

  Sol ayağımın üzerine kısa süreli yanma hissi geliyor günde beş altı kez bazen daha fazla nedeni ne olabilir

  1. Elif dedi ki:

   Bende aynısı oluyor sol ayağamın üzeri acı biber değmiş gibi deriye yanıyor kısa süreli en fazla 3 dk sürüyor ama gün içerinde tekrerlanıyor

   1. Utku dedi ki:

    Bendede aynı durum söz konusu ne yapmak gerekiyor

 10. Zeki dedi ki:

  Ayağım üstü sürekli olarak yanıyor soguk suyun içine koydum zaman rahatliyorum ne yapmam gerekiyor ilginize

  1. gızlı dedi ki:

   bende de aynı sıkıntı vardı. korkudan gidememiştim. sonra gittim. şimdi geçti. vakit kaybetme sende git.

   1. Müzeyyen dedi ki:

    Ne olabilir korkulacak birşey varmı internette birşey bulamadım

   2. Elif dedi ki:

    nereye hangi bölüme gittniz acaba

Yorum Yaz