Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Zihin Yorgunluğu Nedir?

Zihin Yorgunluğu Nedir?

Zihin Nasıl Çalışır?

Zihin, insan beyninin düşünce ve hafıza ile ilgili olan kısmına verilen addır. İnsan zihni doğuştan itibaren hiç durmadan çalışır. Geçmişte yaşadığı olaylar, anlık karar mekanizmaları ve gelecek planları zihnin içerisinde oluşur ve kaybolur. İnsanlar doğadaki en zeki canlılardır. Ancak insanlar bile zihinlerini kontrol altında tutamazlar. Yani istedikleri şeyi düşünebilirler, bir konu hakkında fikir yürütebilirler ancak istemsiz düşüncelerin zihinlerini doldurmasını engelleyemezler. Bu nedenle konsantrasyon kaybı yaşarlar ve zihinlerindeki bilgileri tam anlamıyla kullanamazlar. Zihnin kontrol edilmesi ile ilgili psikolojik ve biyolojik çalışmalar yıllardır sürmektedir. Fakat henüz kayda değer bir gelişme olmamıştır.

Zihin Yorgunluğu Nedir?

İnsanlar zihinlerini tam anlamıyla kontrol edemezler. Bu nedenle istemsiz düşünceler, geçmişteki sorunlar veya gelecek kaygısı sürekli zihni meşgul eder. Neticede anlık olaylarda odaklanma ve konsantrasyon problemi meydana gelir. Bu duruma zihin yorgunluğu adı verilir. Zihin yorgunluğu aşağı yukarı ilkokul çağından başlar ve ölene kadar devam eder. Her kişide ve her dönemde farklı etkilerde ortaya çıkan zihin yorgunluğunun sayılamayacak kadar çok nedeni vardır. Bu yüzden tedavisi de oldukça zordur.

Zihin Yorgunluğu Oluşturan Başlıca Sebepler 

  ->  Günümüzde zihin yorgunluğunun en yaygın sebebi ekonomik sıkıntılardır. Doğallıktan gittikçe uzaklaşan ve insanları mekanikleştirmeye çalışan hayat düzeni sürekli çalışmayı ve birikim yapmayı gerektirir. Bu da düşük gelirli insanlarda sürekli düşünce kirliliği yaratır.

  ->  Eğitim sistemi, gençlere küçük yaştan itibaren büyük baskı uygulamaktadır. Lise ve üniversite giriş sınavları ergenlik çağındaki gençleri dinlenmeme, başka birşey düşünememe gibi kaotik durumlara itmektedir. Bu da gençlerin uyku, beslenme, dinlenme gibi doğal haklarını bile kısıtlayacak bir zihin yorgunluğuna sebep olur.

  ->  Kadın erkek ilişkileri de zihin yorgunluğunun en yaygın sebepleri arasındadır. İlişkilerin uzun sürmesi, evliliklerin gecikmesi çiftlerin beynini bulanıklaştırmakta ve gelecek kaygılarını artırmaktadır.

  ->  İş hayatının yoğunluğu ve az eleman-çok sorumluluk bilinciyle çalıştırılan kurumlar bireylerin zihnen aşırı yorulmasına sebep olurlar. Böyle bireyler iş çıkışında da ertesi günün yoğunluğuyla kaygılanmakta ve kendine verimli vakit ayıramamaktadır.

Zihin Yorgunluğu Nasıl Atlatılabilir?

  ->  Çalışma hayatındaki kişilerin gün içerisinde 5’er 10’ar dakikalık düşünce molaları vermeleri faydalı olacaktır. Bu aralarda işten tamamen bağımsız kişiyi rahatlatacak olumlu şeyler düşünülmelidir.

  ->  İlişkilerde ilk günden itibaren geleceği değilde anı yaşamak ama bir yandan da temkinli davranmak gelecek kaygılarını bir miktar hafifletecektir.

  ->  Öğrencilerin sınavdan kaynaklanan zihin yorgunluğu yalnız başlarına atlatılamaz. Bunun için ailelerinin de destek vererek çocuklarına sınavı kazanamasa bile ne kadar değerli olduğu hissettirilmelidir.

  ->  Her insanın başına seçim yapması gereken zamanlar gelir. Böyle durumlarda uzun süre kararsız kalınırsa zihin sürekli bu seçimle meşgul olur ve diğer meselelerden kopar. Seçim yapılması gerektiğinde kısa süreçte düşünerek karar vermek ve verilen kararın olumlu sonuçlar doğuracağını düşünmek insanları rahatlatır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. oguzenes dedi ki:

    çok iyi bayıldım

Yorum Yaz