Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sağlıklı ve Kolay Uyumanın Yolları (Uykusuzluk neden olur?)

Sağlıklı ve Kolay Uyumanın Yolları (Uykusuzluk neden olur?)

Sağlıklı ve Kolay Uyumanın Yolları

Sözüme uyku bilimcisi William Dement’in ‘Ne kadar yaşayacağınızın en önemli habercisi, belki sigara veya yüksek tansiyondan bile önemli olan uykudur.” ifadesiyle başlamak istiyorum. Bilinçsizce tasarrufunu yaptıkça kendimizi kazançlı saydığımız uyku aslında ekmekten ya da sudan daha önemsiz değildir uzun vadedeki etkilerine bakıldığı zaman.

 

Uykusuzluğun Zararları

Konsantrasyon bozukluğu ve aşırı sinire neden olan uykusuzluk bireyin hayat kalitesini tek başına düşürebilir. İşinizdeki ya da derslerinizdeki başarınız genellikle uyku düzeninizle paralel gider. Trafik kazalarının da başlıca nedenleri arasında yer alan uykusuzluk, apartmanlarda üst üste yaşamaya zorlanmış insanlar için büyük bir problemdir. Çünkü aynı anda tüm komşularınızın ses yapmadığı bir saati bulup uyumak zorundasınız. İnsanların %10’undan fazlası hayatının bir döneminde sakinleştirici ya da uyku ilacı kullanıyor. Birçok dünya devi firma bu alandaki geleceği görerek yatırımlara başladı.

 

Çok Değil Doğru Zamanda Uyumak Gerekiyor

Günde 10 saat uyuyup yine uykusuz ve yorgun hissedebilirsiniz. Nitelikli bir uykunuz yoksa bu doğaldır. Örneğin gece 03.00’da yatıp öğleden sonraya kadar 10 saat uyuyan birinin uykusu, 23.00’da yatıp 8 saat uyuyan birinin uykusunun yerini tutmaz. Yatış kalkış saatlerinizi değiştirmemeye özen gösterin ve gece yarısını geçmeden uykuya dalmış olun. Gece uyumayan kişilerde kalıcı unutkanlık olur.

 

Vücut Geliştirmede Uyku Şart

Spor yaptıktan sonra uyku esnasında vücudumuz kendini yeniler ve kaslar büyür. Düzensiz ve yetersiz uyku spordan bir türlü istediğiniz etkiyi alamamanıza neden olur. Eğer ağır bir antrenman yapacaksanız bunu uyumadan en az 3 saat önce bitirmiş olmanız gerekir. Çünkü ağır spor sinir sistemini uyarır ve uyumayı önler. Ancak hafif spor ya da yürüyüşler uyumayı kolaylaştırır.

 

Yatmadan Önce Telefonla Uğraşmayın

Yatmadan önce telefon, bilgisayar ya da televizyonla ilgilenmek bilinç altımızı doldurur. Bu da beynimizin derin uykuya dalmasını geciktirir. Keza kulaklıkla uyuya kalanların yaşadığı baş ağrısı bunun sonucudur. Yatmadan 1 saat önce telefonu ve bilgisayarı kapatın. Böyle yaptığınızda kafanızın eskisine göre ne kadar rahat olduğunu fark edeceksiniz.

 

Odanızı Havalandırın

Uyku esnasında genellikle camları ve kapıyı kapatmış oluruz. Bu da sabaha kadar odadaki oksijenle idare edeceğimiz anlamına gelir. Şayet havasız bir odada uyursanız vücudunuzun kendini yenilemesi için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamazsınız ve yorgun kalkarsınız.

 

Duş Alın

Ilık bir duş bilhassa sıcak yaz günlerinde uyumanızı kolaylaştırır. Ayrıca su vücudumuzdaki elektriği alır. Ancak soğuk ya da sıcak duş almak sinir sistemini uyarıcı olur ve uyumanızı güçleştirir.

 

Hafif ve Erken Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde fazla yemeyin. Sindirimin tamamlanması için uykudan en az 4 saat önce yiyin. Kabuslar görerek uyanmamıza neden olan tok yatma alışkanlığı vücudun dinlenmesini de engeller. Çünkü tok yatıldığında uyku sırasında mide çalışmaya devam eder ve tam dinlenme gerçekleşmez.

uyumadan-önce-yemenin-zararları-UzmanTedavi.NET

 

 

 

 

 

 

Uykusuzluk Şişmanlamaya Neden Olabilir

Uykusuzken kendimizi halsiz hissederiz. Beynimiz ise bu problemin şeker eksikliğinden kaynaklandığını sanıp acıkmamıza neden olur ve sürekli bir şeyler yeriz. Kilo alımı kaçınılmaz olabilir.

 

Uyumadan Önce Alkol Almayın

Alkol gece vücudunuzda su ihtiyacına sebep olur. Hatta susuzluk nedeniyle uykunuzun bölünmesi işten bile değildir. Uykudan en az 2 saat önce alkolü kesmek gerekir. Ayrıca yatmadan önce ve bilhassa yattığınız odada sigara içmeyin.

 

Oda Sıcaklığı ve Yatak Kalitesi

Oda sıcaklığını 18-22 derece arasında tutmak gerekir. Ancak evinde, bir de ayrıca yatak odasında kliması olan kişi sayısı maalesef çok azdır. En azında nevresim ve yorganınızın ter emici özellikte (pamuklu) olması uyku kalitenizi artıracaktır. Kaliteli uyuyamıyorsanız bunun tek nedeni konforsuz bir yorgan bile olabilir. Farklı yatakları ve yorganları da deneyerek sorunun uyku ekipmanlarıyla ilgili olup olmadığını da anlamaya çalışmakta fayda var.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz