Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yağ Yakıcılar Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Yağ Yakıcı Nedir ?

Sporla ilgilenen insanlar başta olmak üzere birçok insan yağsız ve fit bir vücuda kavuşmak ister. Birçok kişi bu hedefe ulaşmak için gerek spor salonlarına yazılır, gerek yüzme havuzlarının müdavimi olurlar. Spor yapmak ve doğru beslenmek yağların yakılmasını sağlayan en önemli ve en sağlıklı yöntemdir. Ancak günümüzde yağlardan kurtulmuş bir vücuda sahip olmak için yağ yakıcı adı verilen sentetik ürünler kullanılmaya başlanmıştır. Vücut ısısını artırarak yağ yakımını artıran bu ürünler farklı markalar tarafından piyasaya sürülmektedir. Yağ yakıcılar her vücutta aynı düzeyde etki göstermez. Kişinin kendi metabolizma hızı ve yağ yakmaya yönelik düzenli spor yapması da yağ yakıcıların etkisi açısından önemli etkenlerdir.

Yağ Yakıcıların İçeriği Nedir?

Yağ yakıcıların içerisindeki temel maddeler L carnitin ve koenzimdir.

  ->  L carnitine: Tüketilen besinlerin sindirimini ve enerjiye dönüşme safhasını hızlandırır. Yani depolanan yağları sindirmek yerine yeni besinlerin hızlı sindirilmesini sağlar. Bu sayede depo yağların kullanımına daha çabuk geçilir.

  ->  Koenzim: Koenzim doğal bir vitamin türüdür. Yağ biriken bölgelerin yakınında protein birikmesini sağlar. Bu sayede biriken proteinler kasları büyütür ve sarkık bir görüntü oluşması önlenir.

Günümüzde kullanılan yağ yakıcıların tamamına yakını termojenik bir etki yaratır. Termojenik etki ortamın sıcaklığını artırarak gerçekleşen tepkimeleri hızlandırmaya yarar. Bir nevi katalizör etkisi gösterir.

Yağ Yakıcıların Etkileri Nelerdir ?

   ->  Vücut ısısını artırarak yağların parçalanmasını hızlandırır.

   ->  Beyne tokluk hissi gitmesini sağlar bu sayede kişi daha az yeme isteği duyar.

   ->  Spor ile başlayan yağların yakılıp, parçalanma sürecini hızlandırır.

Yağ Yakıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Düzenli spor yapanlar günün her saatinde yağ yakıcı kullanabilir. Elbette bünyeye ve yapılan spora göre alınacak doz değiştirilebilir. Yağ yakıcılar spordan kısa süre önce veya sonra kullanıldığında en yüksek etkiyi gösterir.

Yağ Yakıcı Kullananlar Nasıl Spor Yapmalıdır?

Yağ yakıcıların termojenik etkisini gösterebilmesi amacıyla düzenli spor yapılmalıdır. Bu spor yağlanmanın en çok olduğu bölgeleri çalıştırma amacı taşımalıdır. Yani yağ yakıcı kullanan bayanlar basen ve kalça erkekler ise göbek ve bel egzersizleri yapmalıdır. Unutmamak gerekir ki yağ yakıcılar yalnızca destekleyici etki yapar. İnsanları hedefe götüren yol kesinlikle düzenli spordur.

Yağ Yakıcıların Olası Riskleri Nelerdir ?

   ->  Yağ yakıcıların içerdiği maddelere bazı kişilerin alerjisi olabilir.

   ->  Kullanan kişinin ruh halini olumsuz etkileyip uykusuzluğa sebep olabilir.

   ->  Uzun süreli kullanımda karaciğeri ve böbrekleri yorabilir. Hatta kalıcı hasarlar verebilir.

   ->  Vücut ısısını çok fazla artırdığı için terleme yoluyla aşırı su kaybına sebep olabilir.

   ->  Tansiyonu yükseltebilir.

   ->  Nabzı aşırı yükseltebilir.

   ->  Sindirim sistemini etkileyip mide ve bağırsak fonksiyonlarını bozabilir.

   ->  Başta, karın bölgesi gibi çeşitli yerlerde ağrılar meydana getirebilir.

Sonuç olarak, yağ yakıcılar protein tozları ve amino asitler kadar masum bir sporcu takviyesi değildir. Daha çok sonuca yöneliktir ve bütün vücut faaliyetlerini etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Bununla birlikte uygun dozlarda kullanıldığında kilo verme adına iyi sonuçlar verdikleri de görülmüştür. Bu bilgiler doğrultusunda yağ yakıcı kullanma tercihi uzmanlara danışmak kaydıyla sporculara bırakılmıştır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz