Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates Nedir?

Pilates, hem zihnen hem de fiziksel olarak rahatlamayı ve zaman içinde güçlenmeyi sağlayan bir egzersiz metodudur. Pilatesin geçmişi asırlara dayanmaktadır. Ancak dünya çapında popüler olması son 50-60 yıl içerisinde gerçekleşmiştir. Bunun sebebi de iletişim ve seyahat imkanlarının gelişmesidir. Pilatesin en önemli özelliği pek çok kası aynı anda çalıştırması ve kolaylıkla yapılabilmesidir. Örneğin yer çekimine karşı yapılan egzersizler kasları geliştirirken esneme şeklinde yapılan egzersizler kasları rahatlatır ve omurgayı düzleştirir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

1-)  Pilates Enerji Verir

Pilates yaparken doğru nefes almak temeldir. Doğru nefes sayesinde vücuda daha fazla oksijen girer. Fazla oksijen alınması önce akciğerleri, daha sonra kanı ve son olarak da organları temizler. Oksijen bakımından daha zengin olan kaslar geç yorulur, oksijen bakımından daha zengin olan beyin ise daha seri düşünür.

2-)  Pilates Gerginliği Azaltır

Zihin ve kas yorgunluğu yaşayan kişiler sürekli gergin vaziyette olur. Bu yorgunluktan kurtulmak için kasların gevşemesi, zihnin dinlenmesi ve doğru nefes almak gerekir. Yani gerginliği azaltmak ve sakinleşmek için gerekli olan her şey pilateste mevcuttur.

3-)  Pilates Kasları Güçlendirir

Pilates sırasında yapılan bazı egzersizler kasları kuvvetlendirmek üzerine düzenlenmiştir. Bunlar arasında en etkili olanlar lastik kullanılan ve yer çekimine karşı yapılan hareketlerdir. Kaslar kuvvetlendikçe vücudun duruşu düzleşir ve  dolaylı yoldan omurga sağlığı da korunmuş olur.

4-)  Pilates Vücuda Esneklik Kazandırır

Esneklik, güç kadar önemli bir özelliktir. Esnek bir vücuda sahip olan kişiler daha geç yorulur, pek çok hareketi daha rahat yapar ve eklemleri daha az deforme olur. Esneklik kazanmak için düzenli olarak pilates yapmak yeterlidir.

5-)  Pilates Vücudun Duruşunu Düzleştirir

Özellikle masa başında çalışan kişilerin omurgası zamanla deforme olur. Bu da vücut duruşunu bozar. Omurganın olması gereken şekle kavuşabilmesi için omurga çevresindeki kasların kuvvetli olması gerekir. Sırt ve omuzlardaki kasları güçlendirmek için pilates yapmak etkili olacaktır.

6-)  Pilates Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltır

Pilates bel ve sırt kaslarını hem güçlendiren hem de esneten bir egzersiz programıdır. Kasların güçlenmesi ve esneklik kazanması dolaylı yoldan ağrıları azaltır ve daha uzun süre çalışabilme imkanı verir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz