Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kardiyo Çalışması Nasıl Yapılır?

Kardiyo Nedir?

Kardiyo kelime olarak kardiyovasküler sistemin kısaltmasıdır. Kardiyovasküler sistem ise kalp ve kan damarlarının oluşturduğu sistemdir. Kardiyovasküler sistemin geliştirilmesi ve sporcu dayanıklılığının artırılmasını hedefleyen egzersizlere spor dilinde kardiyo egzersizleri adı verilir. Bu egzersizler kalp-damar sisteminin temel inceleme ölçütleri olan tansiyon ve nabzı değerlendirerek hazırlanır. Tansiyon, kanın damar çeperine yaptığı basınçtır. Aşırı efor veya güçsüzlük anında tansiyon çıkıp inebilir. Sporcular tansiyon ölçümlerini daha stabil hale getirmek, efora ve yorgunluğa alışabilmek için kardiyo çalışması yaparlar. Nabız da ise durum biraz daha farklıdır. Nabız bir dakika içerisinde kalbin atım sayısıdır. Egzersiz esnasında sıradan insanların nabzı çok kısa sürede artar. Sporcular kardiyo çalışması yaparak kalbin daha az sayıda atmasını sağlanıp yorgunluğu geciktirmeyi hedeflerler.

Kardiyo Çalışması Nasıl Yapılır?

Kardiyo çalışması için 3 temel yöntem vardır.

  1- Hafif Tempoda Yapılan Kardiyo: Bu yöntem uzun süre düşük zorlukta çalışmayı hedefler. Örneğin 7 km hızla 40 dakika koşmak gibi..

  2- Değişken Tempoda Yapılan Kardiyo: Bu yöntem vücudu şaşırtmayı ve ani değişimlere adaptasyonu amaçlar. Örneğin 1 dk yürüyüş 1 dk depar atma gibi..

  3- Yüksek Tempoda Yapılan Kardiyo: Bu yöntem yüksek tempoda yapılacak sporlara adaptasyonu sağlar. Örneğin 12 km hızla 20 dk koşmak gibi..

Kardiyo Çalışmasında Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Kardiyo çalışması kalbi güçlendirme ve damarları spor için uygun adaptasyona sokma amacı taşır. Bu amaca uygun tüm egzersizler kardiyo çalışmasında yapılabilir. En çok tavsiye edilen kardiyo egzersizleri şunlardır;

  ->  Açık havada koşu

  ->  Koşu bandı kullanma

  ->  Kondisyon bisikleti kullanma

  ->  Eliptik kondisyon bisikleti kullanma

  ->  Açık havada klasik bisiklet sürme

  ->  Şınav çekme

  ->  Yüzme

Kardiyo Çalışması İle Kilo Verilir Mi?

Kardiyo egzersizleri vücut ısısını artırır, yağların yakılmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Ancak temel amaç kilo vermek ise doğrudan düşük tempoda yapılan kardiyo egzersizlerine yönelmek gerekir. Bu egzersizler uzun sürede daha fazla enerji harcanmasını sağlar. Bir de şunu unutmamak gerekir ki; kardiyo çalışması tek başına kilo verdiremez. Muhakkak düzenli bir diye programı ile desteklenmesi gerekir.

Kardiyo Çalışması Tek Başına Yeterlimidir?

Kardiyo çalışması vücuttaki yağların yakılması ve sporcunun dayanıklılığını artırması bakımından yeterlidir. Ancak düzgün bir vücuda sahip olma açısından son derece zayıf kalır. Düzgün vücut denildiğinde kaslar tarafından gergin tutulan bir vücut akla gelmelidir. Bunun sağlanması için de fazla kas ve az yağ miktarına erişilmelidir. Kardiyo ile yağ miktarı azaltılabilir. Ancak kas miktarının artması minimum düzeyde kalır. Kasları geliştirmek için zorlamak esastır. Yani özellikle bayanların yaptığı hızlı egzersizler kasların gelişesine pek katkı sağlamaz. Bu nedenle kardiyo egzersizlerinin ağırlık çalışmaları ile desteklenmesi gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz