Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Vücut Geliştirmeye Başlarken Bilinmesi Gerekenler

Vücut Geliştirmeye Başlarken Bilinmesi Gerekenler

Her Gün Antrenman Yapılırsa Kaslar Daha Çabuk Gelişir Mi?

Vücut geliştirme hem azim hem de sabır gerektirir. Bu sporla uğraşanlarda genellikle azim sorunu yoktur ancak sabretme konusunda bariz bir sıkıntı vardır. Sporcular kendilerinden çok daha gelişmiş kişilerle karşılaştıkça bir an önce onlar gibi olmak ister. Bunun için de sürekli antrenman yapmaya çalışır. Her gün ciddi biçimde ağırlık antrenmanı yapan kişiler dinlenerek 6 ayda yapılacak kas miktarını 3 ayda yapacaklarını düşünürler. Ancak ağırlık antrenmanı sonucu kasların gelişmesi için beslenme, uyku ve zamana ihtiyaç vardır. Bu zaman ise bir gün antrenman bir gün dinlenme sistemiyle sağlanabilir. Aksi taktirde kasların gelişimiyle değil yıkımı ve zarar görmesiyle karşılaşılır.

Kas Geliştirmek İçin Spor Salonuna Gitmek Şart Mı?

Kas geliştirmek isteyen ama spor salonlarına para veya zaman ayıramayacak olan insanların ortak sorusu budur. Aslında birkaç doğru seçilmiş ekipman ve uygun tekniklerle ev ortamında da kas geliştirmek mümkündür. Pek çok egzersiz için gerekli olan bir spor sehpası ve ağırlık ekleyip çıkartılabilecek bir çift dambıl seti yeterlidir. Evde yapılabilecek vücut geliştirme kategorisinden ya da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Evde Karın Kası Geliştirme

Evde Göğüs Kası Geliştirme

Evde Omuz Genişletme Egzersizleri

Evde Ön Kol Kası Geliştirme

Evde Sırt ve Kanat Kası Geliştirme

Evde Arka Kol Kası Geliştirme

 

Kasların Daha Hızlı Gelişmesi İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Öğünlerde daha fazla protein alınabilir.

  ->  Antrenman sonrası dinlenmeye daha çok vakit ayrılabilir.

  ->  Antrenman sonrası esneme hareketleri yapılabilir. Ağırlık altında uzun süre zorlanan kasların esnetilmesi 24 saat içerisinde daha fazla gelişmesini sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki esneme hareketleri de uyku ve beslenme gibi önemlidir. Ancak çoğu sporcu bunu ihmal eder.

  ->  Antrenman programı gerektiği kadar sonuç vermiyorsa spor hocasına danışılarak yeni bir program düzenlenebilir.

  ->  Antrenman programı aynı kalacak şekilde daha ağır kilolarla çalışılabilir. (Egzersizi düzgün biçimde yapmak kaydıyla)

 

Zayıf Kişilerin Vücut Geliştirmesi İçin Önce Kilo Alması Gerekir Mi?

Zayıf kişilerin vücut geliştirmesi için evvela kilo alması gerektiği gibi yanlış bir kanı vardır. Aslında zayıf kişilerin gelişmiş düzgün bir vücuda sahip olması daha kolaydır. Çünkü kilolu kişilerin beslenme programları bir yandan da yağ yakımını düşünerek hazırlanmalıdır. Ancak zayıf kişiler iyi antrenman yaparak ve bol protein alarak istedikleri vücuda ulaşabilirler. Ayrıca zayıf kişilerin kas yapıları da belirgin göründüğü için daha kolay motive olurlar.

 

Kaslar Ağırlık Çalışırken Mi Gelişir?

Kaslar ağırlık antrenmanı esnasında bir miktar şişer. Bu durum kasların zorlandığını gösterir. Ancak bu aldatıcı bir şişkinliktir. Kasların asıl gelişimi antrenman sonrası yapılan esneme, beslenme ve uyku esnasında olur. Onun için vücut geliştirenlerde en önemli öğün antrenman sonrası yenilen öğündür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Ayşenur khan dedi ki:

    Süper bende yapiocamm

Yorum Yaz