Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kalpte Üfürüm Duyulması Nedir?

Kalpte Üfürüm Duyulması Nedir?

Kalbin içerisinde bulanan kan aort damarı yoluyla tüm vücuda dağıtılır. Aorta gönderilecek temiz kanın hazırlanması için kalbin içerisinde bazı yollardan geçmesi gerekir. Bu geçişler sırasında eğer herhangi bir zorlanma veya anormallik yoksa steteskop ile dinlendiğinde kalbin yalnızca atış sesi duyulur. Ancak kalpte damar, kapak veya odacık darlığı mevcutsa, kalbin işleyişinde bir sıkıntı varsa hafif bir uğultu, hava kaçağı benzeri sesler duyulur. Bunlara üfürüm adı verilir. Her üfürüm bir kalp probleminin belirtisi değildir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda geçirilen rahatsızlıklar sonucu kalpte üfürüm sesi duyulabilir. Bu sesler genellikle bir süre sonra kaybolur. Ancak çocuklarda yapılan kontroller sonucu 6-7 ayı bulan üfürümler fark edilirse hekimin çocuğun durumunu bir kardiyologla birlikte değerlendirmesi gerekir.

Kalpte Üfürüm Duyulması Bir Hastalık Mıdır?

Kalpte üfürüm duyulması bir hastalık değildir. Hekimin yaptığı kontroller sırasında fark edilen bir bulgudur. Bazen alakasız hastalıklar sebebiyle duyulabilir. Bazen ise kalp problemlerinin öne çıkan bir belirtisidir. Ama her iki durumda da üfürümü dikkate almak ve detaylı bir inceleme yapmak gerekir.

Kalpte Üfürüm Duyulması Riskli Midir?

Çocuklardaki üfürümlerin büyük çoğunluğu masum üfürümlerdir. Yani bunların kalp hastalıklarıyla bağlantısı yoktur. Ancak kalp hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan üfürümler ciddiye alınmalı ve zaman geçirmeden tedavi edilmelidir. Unutmamak gerekir ki kalp hastalıkları özellikle çocuk yaştaki bireylerin hayatına mal olabilir.

Kalpte Üfürüm Nasıl Tedavi Edilir?

Masum üfürümlerde herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ancak kalp hastalıklarından kaynaklanan üfürümlerde cerrahi müdahale şarttır. Bunun için öncelikle üfürüme sebep olan problem teşhis edilir. Sonra ameliyat ile gerekli düzeltmeler yapılır. Örneğin; kalpteki bir delikten kaynaklanan üfürüm varsa deliği kapatarak üfürüm önlenebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz