Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Damar Sertliği Belirtileri ve Tedavisi (Ateroskleroz)

Damar Sertliği Belirtileri ve Tedavisi (Ateroskleroz)

Damar Sertliği Nedir?

Kanın damar içindeki akış hızını ve miktarını düzenlemek için damarlar duruma göre daralır veya gevşer. Bu sayede hem tansiyon düzenlenir hem de vücutta bulunan kan dengeli bir şekilde dağıtılır. Ancak bazı nedenlerden dolayı damarlar esnekliğini kaybeder. Esnekliğini kaybettikten sonra ise gerektiği gibi daralıp gevşeyemez. Bu duruma damar sertliği denir. Damar sertliği direkt olarak ölümcül sonuçlar doğurabildiği gibi damar darlığı veya damar tıkanıklığı gibi problemlere de sebep olabilir.

Damar Sertliğinin Nedenleri

  • Kalp ve damar problemlerinin birçoğunda olduğu gibi damar sertliğinde de genetik faktörlerin etkisi vardır.
  • Alkol ve sigara kanın damar içindeki akışını ve damarın esneme özelliğini bozabilir. Bunun sonucunda ise ilk ortaya çıkacak problem damar sertliğidir.
  • Tereyağı, fazlaca kullanılan sıvı yağlar ve bunlar gibi damar içerisinde birikme yapabilecek gıdaların çok fazla tüketilmesi damar sertliğine sebep olabilir.
  •  Hormonlar vücuttaki pek çok fonksiyon ve sistemin düzgün biçimde çalışmasını sağlar. Bunlardan bir tanesi de kalp ve damar sistemidir. Hormonal hastalıklar, menapoz, hamilelik gibi hormon düzenin değiştiği durumlar damar sertliğine sebep olabilir.

 

Damar Sertliği Belirtileri Nelerdir?

  • Damar sertliğinin ilk belirtisi çabuk yorulmadır.
  • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı da damar sertliğinin tipik belirtileridir.
  • Bacaklarda uyuşma meydana gelir ve yürüme güçlüğü yaşanır.
  • Ayak tırnaklarında morarma ve kalınlaşma meydana gelir. Bu belirti genellikle kalp problemlerini düşündürmez ancak bilinçli olup vücuttaki değişiklikleri önemsemek gerekir.
  • El ve ayak parmaklarında üşüme de damar sertliğinin nadir görülen ancak ciddi bir belirtisidir.
  • Damar sertiliği nedeniyle kasların da yeterince beslenememesi durumu görülür. Bunun sonucunda da kaslar gerekli şekilde kasılıp gevşeyemez. Sonuç olarak kaslarda güçsüzlük ve kramplar meydana gelebilir.

 

Damar Sertliği En Çok Hangi Damarlarda Görülür?

Damar sertliği, damarlarda biriken maddelerden kaynaklandığı için en sık problem görülen damarlar en yoğun kan akışı olanlardır. En yoğun kan akışının olduğu damarlar ise; bacaklara temiz kan götüren ve kalbe kirli kan toplayan damarlardır.

 

Damar Sertliğinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Düzenli spor yapmak kalp ve damar sağlığını olumlu etkiler. Bunun neticesinde oluşabilecek hastalıklar ya engellenir ya da ileriki yaşlara ertelenir.
  • Sağlıklı beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak damar sertliğini önler.
  • Düzenli uyku tüm vücut için gereklidir. Organların ve sistemlerin genç kalması için düzenli uyku şarttır.

 

Damar Sertliği Çocuklarda Görülür Mü?

Damar sertliği genellikle yılların birikimi ve damarların esnekliğini kaybetmesi ile gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda damarlar doğumdan itibaren yeterli esnekliğe sahip değildir. Böyle doğan bebeklerin çocuk yaşlarda damar sertliğine yakalanma riski yüksektir.

 

Damar Sertliği Nasıl Tedavi Edilir?

Damar sertliğinin ilk aşamasında anjiyografi denilen tespit yöntemi uygulanır. Bu yöntemle damarın içerisindeki sertliğin veya varsa darlığın tam konumu belirlenir. Sonrasında basit bir problem varsa ilaç tedavisi ile kan akışının düzenlenmesi sağlanır. Ancak fiziki olarak düzeltilmesi gereken bir problem varsa cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Bunun için anjiyoplasti veya bypass yöntemi kullanılır. Tedaviye ek olarak hastanın düzenli spor yapması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekir.

 

Damar Sertliği Ölümcül Mü?

Damar sertliği, kan dolaşımının sağlıklı biçimde işlemesini engeller. Bu nedenle vücut dengesini sağlayan tansiyon ve nabız gibi değerler de olumsuz etkilenir. Vücut dengesinin bozulması bayılma, beyin kanaması, damar yırtılması gibi ölümcül olaylara yol açabilir. Yani damar sertliği ölüm tehlikesi olan bir rahatsızlıktır. O yüzden damar sertliği belirtisi gösteren kişilerin kardiyoloji uzmanına muayene olması ve tedavi edilmesi gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz