Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kamburluk Neden Olur ve Nasıl Düzeltilir?

Kamburluk Neden Olur ve Nasıl Düzeltilir?

Kamburluk (Kifoz) Nedir?

Omurga vücudun dik durmasını sağlar. Birbirine eklenen 33 adet omur kemiğinden meydana gelir. Bu kemiklerin birleşimi düz bir çubuk şeklinde değildir. Yandan bakıldığında, bel bölgesinde düz, sırt bölgesinde hafif arkaya doğru eğrilen, boyun bölgesinde ise hafif öne doğru kavis alan bir yapısı vardır. Karşıdan bakıldığında ise omurların düz bir hat üzerinde sıralandığı görülür. Omurganın bu düzeni insanların rahat hareket etmeleri ve dik bir duruşa sahip olmaları için en ideal düzendir. Ancak gelişim esnasında veya ilerleyen yaşlarda çeşitli nedenlerle omurların bu sıralanışı bozulabilir. Omurganın sırt bölgesinde dışa doğru anormal eğrilikler göstermesine kamburluk adı verilir.

Kamburluk Neden Olur?

  ->  3-4 yaşlarında herhangi bir sebep yokken gelişimsel bozukluklar nedeniyle kamburluk görülebilir.

  ->  Sürekli kitap okuyan veya bilgisayar başında çalışan insanlarda öne doğru eğilme nedeniyle kamburluk oluşabilir. Kitaplarla ya da bilgisayarla ilgilenmese de eğilerek durmayı alışkanlık edinmiş insanlarda da aynı durum söz konusudur. Bu duruma özetle duruş bozukluğu diyebiliriz.

  ->  Ağırlık kaldırılan sporcularda veya hamallık gibi ağır yükler taşınan işlerde çalışanlarda omurgaya aşırı yük binmesi sebebiyle eğrilmeler oluşabilir. Bu eğrilmeler bazen yana doğru bazen ise geriye doğru olabilmektedir.

  ->  60 yaş üstü insanlarda omurgayı destekleyen kasların güçsüzleşmesi ve kemiklerin erimesi nedeniyle kamburluk oluşabilir.

Kamburluk Düzeltilebilir Mi?

Kamburluğun her hastada kesin bir çözümü vardır denemez. Ancak bebeklerde ve gelişimini henüz tamamlamamış çocuklarda düşük dereceli kamburluklar düzeltilebilmektedir. Bunun için ortopedi uzmanları ve pedagogların bu çocukları doğru yönlendirmesi ve sürekli takip altında tutması gerekir. Çocukların velilerine de önemli görev düşer. Doktorun verdiği egzersizleri yapma ve dikkat etmesi gereken kurallara uyma konusunda çocuklarını sürekli uyarmaları gerekir.

Kamburluk İçin Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

  ->  Ters mekik çekme

  ->  Sırt üstü yüzme

  ->  Pilates topu kullanılan sırt egzersizleri

  ->  Barfiks çekme

Kamburluk Ameliyatı

Kamburluk bazı hastalarda çok ileri seviyelere de ulaşır. Böyle durumlarda ortopedi uzmanları ameliyat kararı alabilir. Genellikle henüz gelişme çağı bitmemiş ve yüksek derecelerde kamburluğu olan çocuklarda kifoz daha da ilerlemesin diye ameliyat kararı alınabilir. Yetişkinlerde günlük yaşamı etkileyecek seviyede bir kamburluk varsa önce korse tedavisi denenir. Bu yeterli gelmezse cerrahi operasyonla omurgadaki eğriliğin düzeltilmesi gerekebilir. Kamburluk ameliyatı riskli bir operasyondur. Omurların arasından omurilik denilen sinir kordonu geçtiği için omurgaya yapılacak her müdahale sonucunda hastanın felç kalma ihtimali vardır. Bu yüzden mecbur kalınmadığı sürece omurgaya cerrahi operasyon yapılmaz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz