Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Evde Domates Nasıl Yetiştirilir?

Evde Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates Yetiştirmek İçin Neler Gerekir?

Balkonda saksı içinde domates yetiştirmek sağlık için de faydalı bir hobidir. Balkonunda domates yetiştirmek isteyenler uygun boyutta bir saksı, birkaç adet domates fidesi, yeterli miktarda toprak ve su hazırlamalıdır. Ayrıca saksının koyulacağı yerin de iyi belirlenmesi gerekir. Domatesin yetişirken güneşe ihtiyaç duyduğu ve dolu yağışı gibi hava olaylarından olumsuz etkileneceği unutulmamalıdır.

Domates Fidesi Nasıl Elde Edilir?

Domates fidesi seralardan hazır olarak alınabileceği gibi evdeki imkanlarla tohumdan da geliştirilebilir. Ev ortamında domates fidesi elde etmek için küçük bir kaba toprak ve su koyulur. Daha sonra domates tohumu bu ıslak toprağın içerisine gömülür ve üzeri ışık almayacak şekilde toprakla kapatılır. Daha sonra fide oluşana dek toprak kurudukça su ilavesi yapılabilir. Fidenin, gövdesi oluşup 2-3 yaprak verdikten sonra daha geniş bir kaba alınması gerekir. Bunun için domatesin yetiştirileceği saksının tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Çünkü her saksı değiştirme işleminde fide zarar görebilir. Fideyi evde yetiştirmek amatörler için pek tavsiye edilmez. Çünkü domatesin yetişme süreci uzar ve kişinin hevesi kaçabilir veya pes edebilir. Bu nedenle fideyi hazır olarak almak daha mantıklı olacaktır.

Domates Yetiştirmek İçin Nasıl Bir Toprak Gerekir?

Sitelerin veya evlerin bahçelerindeki toprak domates yetiştirmek için pek elverişli olmayabilir. Toprağın bakımı yapılmamışsa toprakla uğraşmak yerine marketlerde süs bitkileri için hazırlanmış topraklardan alınabilir. Ayrıca verimi artırmak adına bu toprağın içerisine bir miktar hayvan gübresi de eklemekte fayda vardır.

Domates Fidesi Nasıl Ekilir?

  ->  Alınan domates fidesi için öncelikle yeterli derinlikte bir saksı tedarik edilir.

  ->  Fide bir elle saksı içinde sabit tutulurken diğer elle saksıya toprak ilave edilir.

  ->  Yeterli miktarda toprak ilave edilip fide sabitlendikten sonra hafifçe toprağa bastırılır. Ancak aşırı baskı uygulamak yanlıştır. Çünkü fidenin henüz ince olan kökleri zarar görebilir.

  ->  Son aşamada saksıya yeterli miktarda su ilave etmek gerekir. Buna can suyu denmektedir.

Domates Fidesi Bakımı Nasıl Yapılır?

  ->  İlk önce saksıyı güneş gören ancak korunaklı bir bölgeye yerleştirmek gerekir. Çünkü dolu, rüzgar gibi etkenler fideye zarar verebilir.

  ->  Toprağın kuruduğu görüldükçe su ilavesi yapılmalıdır. Eklenecek suyun kesin bir miktarı veya süresi yoktur. Fidenin yapısı, toprağın yapısı, saksının boyutu ve ortam koşulları eklenecek su miktarını değiştirebilir.

  ->  Domates yetiştirirken fidenin gövde ve yaprağı arasında sürgün adı verilen çıkıntılar oluştuğu gözlenir. Bu çıkıntılar bitkinin besinini çalar ve gelişimini yavaşlatır. O yüzden sürgünlerin el ile koparılarak fideye zarar vermeden yok edilmesi gerekir. Uygun malzemeler ve özenli bir bakım ile ev ortamında sağlıklı ve lezzetli domatesler yetiştirilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz