Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

El ve Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

El ve Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek kişisel bakımın sağlık için çok önemli bir parçasıdır. Tırnaklarımızı derin kesmemeyi öğrendiğimiz gün kendimizi tırnak kesmeyi öğrenmiş sayarız. Oysa tırnak kesmek göründüğü gibi alelade bir iş değildir. Tırnak kesmenin kuralları olduğunu öğrenmemiz için genellikle tırnak batması ya da tırnak mantarı gibi sağlık sorunları yaşamamız gerekiyor. Ancak o zaman tırnak kesmeyi bilip bilmediğimizi sorguluyoruz. Tırnak problemleri yaşamadan evvel gelin tırnak kesmenin kurallarını öğrenelim.

Tırnak Kesmeye Hazırlık

Tırnaklar sert yapıya sahiptir. Tırnağın sertliği kesim sırasında çatlaklar oluşmasına neden olur. Ayrıca tırnağa fazla kuvvet uygulamak gerektiğinde tırnak makası elinizden kayabilir ve tırnaklarınızı yanlışlıkla derin kesebilirsiniz. Özellikle ayak tırnaklarındaki sertlik çok olumsuz bir faktördür. Tırnakları banyodan hemen sonra kesmek tırnakları yumuşatma adına iyi bir tercih olacaktır. Eğer mümkün değilse parmaklarınızı iki dakika şampuanlı ılık suda bekletin.

 

Tırnaklar-nasıl-kesilmeli-UzmanTedavi.NET

 

Ayak Tırnaklarını Düz El Tırnaklarını Oval Kesin

El tırnaklarıyla ayak tırnakları aynı geometride kesilmez. El tırnaklarının hilal şeklinde kesilmesi gerekir. Bu genellikle doğru uygulanır ancak ayak tırnaklarının dümdüz kesilmesi gerektiğini pek kimse bilmez. Tırnak batması ve mantar sorunlarının bu kadar yaygın olmasının temelinde de bu vardır. El tırnaklarında durum farklıdır. El tırnakları köşeli kesilirse sürekli bir yerlere takılır. Tırnak ve tırnak çevresi bu durumdan zarar göreceği için oval kesmek gerekir. Ayrıca tırnakların beyaz kısmı sonuna kadar kesilmemeli ve 1-2 milimetre tırnak boyu bırakılmalıdır. Derin kesmek çok yanlıştır. Fakat tırnak daha uzun tutulursa bu sefer mikrop ve tutucu bir bölge haline gelecektir. Uzun tırnakların altlarını her gün temizlemek gerekir.

Törpüyle Tırnaklarınızı Düzeltin

Tırnak makası darbesiyle oluşan çatlama ve sivrilikler düzeltilmeli ve tırnağa son şekli verilmelidir. Ancak törpülemeye tırnaklar kuruyup sertleşmeden başlanmamalıdır. Tırnakları daha iyi kesmek için yumuşatmamız törpülemede dezavantaj olacaktır. Islakken törpülenen tırnağın yapısı bozulur ve tırnak katmanlarına ayrılmaya (çatallanmaya) başlar.

 

rinforzare-le-unghie-con-metodi-naturali-L-KVAaOz

 

Tırnaklarınızı Yanlış Keserseniz..

Tırnaklarınızı yanlış keserseniz; kaşık tırnak, şeytan tırnağı ve tırnak batması gibi işlevselliğinizi tümüyle yitirmenize neden olabilecek sorun ve hastalıkların ortaya çıkma ihtimali yükselecektir. Dikkatli olmadığınız takdirde sadece tırnağı kesme açınızdaki yanlışlığın nelere sebep olabileceğini görmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle kilolu insanlar tırnak batması durumunda ayakta dahi duramazlar. Tırnak hastalıkları lokal bile olsa çok acılı oldukları için daha önce yaşayan herkes tırnak bakımının ne kadar önemli olduğunu bilir. Tırnak deyip geçmeyin, bizden söylemesi.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
12 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,33 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz