Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak yeme psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Tırnakları ya da tırnakların etrafındaki deriyi farkında olmadan ısırma durumudur.

  ->  Diş gıcırdatma

  ->  Dudak derisini yolma

  ->  Saç koparma

gibi stresin fiziksel davranışa dönüşmüş formlardan biridir. Özellikle çocuklukta yaşanan stresli ve sıkıntılı olaylar tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Her ne kadar isteyerek yapılıyormuş gibi görünse de tırnak yeme bilinç dışı bir davranıştır. Tırnak yiyen kişi kesinlikle bu konuda baskı altına alınmamalıdır. Zaten tırnak yeme davranışının temelinde de endişe ve stres vardır. Tırnak yeme alışkanlığı gençlerin yarısında dönem dönem ortaya çıkar.

 

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda tırnak yeme genellikle problemlerin ve çocuğun bir şeyleri içine attığının göstergesi olur. Eğer bu konuda çocuğunuzu uyarırsanız, çocuk dikkatinizi çekmek için ya da size kızgınlığını ifade etmek için tırnak yemeye başlayacaktır. Çocukların yarısı tırnaklarını yer. Her tırnak yeme vakası tedavi gerektirmez. Öncelikle çocukla güzelce konuşup yaptığı şeyin zararlı olduğunu anlatın. Ancak tırnağını yerken uyarmayın. Çocuğunuzun çok tırnağını yediği televizyon izleme gibi zaman dilimlerinde eline sevdiği bir  şey vermeye özen gösterin.

 

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

-> Tırnak bakımınızı güzelce yapın. Güzel bir manikür seti alın. Çanta taşıyorsanız tırnak bakımı için gerekli temel aletleri yanınızda tanışmanız daha uygun olur.

-> Tırnak yeme bilinçsizce yapılır. Kişinin durumun farkına varması için caydırıcı kremler vardır. Bu kremlerin tadı acıdır ve ele sürülürler. Kişi elini ağzına götürdüğünde kremin tadı sayesinde hemen tırnağını yediğini fark eder.

-> Tırnak yemenize neden olan stresli durumun farkına varın. Tırnak yediğinizi fark ettiğiniz anda neye kızdığınızı ya da neyi düşündüğünüzü not edin. Tırnak yemenize neden olan düşüncelerin üzerine gidin ve durumunuzun altındaki nedenleri bulun.

-> Tırnak yeme alışkanlığı aşırı boyutlara ulaştıysa bir psikiyatra görünmek gerekir. Tedavi edilmesi gereken bazı psikiyatrik hastalıkların belirtisi de tırnak  yeme olabilir. Tırnak yeme durumu aşırı değilse ilk olarak diğer önlemleri alın ve gelişme olup olmadığını gözlemleyin. Özellikle çocuklarda tırnak yemenin üzerine gidilirken çok dikkatli olmak gerekir.

 

Tırnak Yemenin Zararları

  ->  Şeytan tırnağını yemek midenizde enfeksiyona sebep olabilir.

  ->  Tırnak arasından ağza sürekli pislik geçişi olur. Özellikle bağırsak kurtlarının yumurtaları tırnak arasında toplanır. Bağırsak kurdu olan biri parazit tedavisi görse bile tırnağın arasında biriken parazit yumurtaları tekrar kişiye bulaşır.

  ->  Tırnak yapısında bozukluk ve dişlerde çarpıklık oluşabilir.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,67 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. MAS dedi ki:

    Tırnak yeme sorununuz mu var? İlk seansını ücretsiz yapacağımız üç telefon seansı ile bu alışkanlığınızdan özgürleşin. 533379****

Yorum Yaz