Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Anne Sütünü Artırmak İçin Yapılması Gerekenler?

Anne Sütünü Artırmak İçin Yapılması Gerekenler?

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Yeni doğan bebekler dış dünyaya karşı korumasız bir yapıdadır. Bebeklerin beslenmek, mikroplara karşı korunmak ve de vücut sıcaklığını korumak için bakıma ihtiyaçları vardır. Tüm bu ihtiyaçların karşılanması için annelerin meme bölgesindeki lenf bezlerinden anne sütü salgılanır. Bebeklerin beslenmesi özellikle ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile yapılmalıdır. Daha sonraki zamanlarda takviye gıdalar kullanılabilir. Ancak bebeğin bir buçuk yaşına kadar anne sütünü emmesi çok faydalı olacaktır.

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Anne sütünde bebeğin ilk 6 ay beslenmesine yetecek kadar besin bulunmaktadır. Bu besinler içerisinde yalnızca D ve K vitamini yetersizdir. Bunun için bebeklere doğdukları anda K vitamini verilir. Verilen K vitamini bebeğin 6 ay boyunca problem yaşamamasına yetmektedir. Ancak D vitamini için böyle bir imkan yoktur. O yüzden annelerin 6 ay boyunca bebeklerine D vitamini takviyesi vermeleri gerekir. Anne sütü içerisinde en çok göze çarpan besin grupları; kazein, demir, su ve fosfordur.

Anne Sütünün Faydaları

  ->  Bebeğin mikroplara karşı korunmasını sağlayan antikorlar içerir.

  ->  Bebeğin güçlenmesi ve enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli besini barındırır.

  ->  Büyüme hormonu da dahil bebek için gerekli olan bir çok hormonu içerir.

  ->  İçerisindeki kalsiyum sayesinde bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin gelişmesini sağlar.

  ->  Alerjik maddelere karşı bebeğin korunmasını sağlar.

  ->  Bebeğin sindirim sistemini düzenleyecek bileşenler bulundurur.

Anne Sütünün Azlığı

Anne sütü bazı annelerde yeterli miktarda salgılanamaz. Bunun sonucunda bebekler yeteri kadar beslenemez ve gelişimleri yavaşlar. Anne sütünün az salgılanmasının altında pek çok sebep bulunabilir. Bebeğin sağlığı için doktora danışılmalı ve anne sütünü artırmanın yolları aranmalıdır. Aksi taktirde bebek için hazır sütler ve takviye mamalar kullanılması gerekir. Ancak bu hazır gıdalar ne kadar kaliteli olursa olsun asla anne sütünün yerini tutamaz.

Göğüs Boyutu Süt Miktarını Etkiler Mi?

Bu konuda toplumda yanlış bir kanı mevcuttur. İnsanlar genellikle düz mantık kurarak büyük göğüslü kadınların çocuklarına daha fazla miktarda süt verebileceğini düşünür. Ancak annenin çocuğa verebileceği süt miktarının göğüs boyutu ile ilgisi yoktur.

Emzirme Göğüsleri Sarkıtır Mı?

Bebeğin doğumundan itibaren annelerin vücudu bebeklerini emzirmek için bir takım değişimler gösterir. Bunlar içinde en belirgin olanı ise göğüslerin büyümesi ve gerginleşmesidir. Emzirme döneminde göğüslerin şekli ve boyutu ile ilgili görülebilecek tek farklılık bunlardan ibarettir.. Yani emzirme ile göğüslerin sarkması veya deforme olması söz konusu değildir.

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Anne sütünü salgılayan bezler ilk haftadan sonra mekanik bir sisteme göre çalışır. Memelerde biriken süt miktarı azaldıkça yeni süt salgılanması için lenf bezlerine uyarı gönderilir. Bu nedenle süt salgısının artması için bebeğin düzenli olarak emzirilmesi gerekir.

  ->  Annenin bebeğiyle olan yakınlığı ve şefkati progestron hormonunun artmasını sağlar. Artan progestron hormonu da süt salgılanmasını teşvik eder.

  ->  Süt miktarının artması annenin beslenmesinden de etkilenir. İyi beslenme yalnızca çok fazla yiyecek tüketerek olmaz. Annenin et, süt, yumurta, yoğurt gibi doğal ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmesi gerekir.

  ->  Anne sütü önemli oranda su içerir. Bu nedenle annenin gün içerisinde en az 2,5-3 litre su tüketmesi gerekir.

  ->  Ruh halinin olumlu etkisi gibi olumsuz etkisi de vardır. Gerginlik, stres gibi durumlar süt salgısını azaltır. Annenin hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için moralini yüksek tutması gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz