Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Vitamin Hapları Zararlı Mı? Vitamin Ne Zaman Kullanılır?

Vitamin Nedir?

Besinlerde 4 temel bileşen vardır. Bunlar; proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve vitaminlerdir. Bu moleküllerin birbirinden farklı ve önemli görevleri vardır. Herhangi birinin eksikliği başka biriyle doldurulamaz. Vitaminlerin de kendine özgü görevleri ve özellikleri vardır. Enzimlerin yapısına katılırlar. Görme, işitme gibi duyu işlevlerinin daha iyi yapılmasını sağarlar. Diğer besin moleküllerinin sindirilmesi, emilmesi ve atılması gibi işlemlerde yardımcı rol oynarlar. Vitaminler 2 ana grupta toplanırlar. Bunlar yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri ve suda eriyen B ve C vitaminleridir. Yağda eriyenler vücutta depolanabilirken, suda eriyenler günlük olarak alınmak zorundadır.

Vitamin Hapları Ne İşe Yarar?

Vitaminler, vücudun tüm fonksiyonlarında gereklidir. Ayrıca vitaminler daha enerjik ve zinde olmayı sağlar. Hazır vitaminlerin de genel kullanım amacı budur. İş hayatı aşırı yorucu olan kişiler, sporcular, sınav dönemindeki öğrenciler daha enerjik olmak ve daha az uyku ihtiyacı hissetmek için hazır vitaminler kullanılmaktadır. Bir kısım insan da sindirim problemlerinden dolayı besinlerden yeterince vitamin alamadığı için hazır vitaminlere yönelir. Bebeklerin gelişimi yetersiz görüldüğünde doktor gerekli görürse uygun vitamin haplarını önerilebilir.

Vitamin Hapları Kilo Aldırır Mı?

Vitamin hapları doğrudan kilo aldırmaz. Ancak vitamin hapı kullanımı metabolizma hızını artırır. Kullanan kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini sağlar. Bunun sonucunda da daha fazla yeme ihtiyacı hissedilir. İştah doğru yönlendirilirse sağlıklı kilo alınabilir ya da kilo korunabilir. Eğer fazla yeme ihtiyacı kontrolsüz beslenmeye dönüşürse sağlıksız kilo artışı görülür.

Vitamin Hapları Zararlı Mı?

Vitamin hapları dozunda ve ihtiyaç olduğunda uzman bir hekime danışılarak kullanılırsa oldukça yararlı olabilir. Çünkü vücutta vitamin eksikliği varsa bunun giderilmesi faydalı olacaktır. Ancak fazla dozda veya gerekenden uzun süre kullanılırsa karaciğer ve böbreğe zarar verebilir. Ayrıca vitaminlerin hazır olarak alınmaya alışılması sindirim sistemini tembelleştirir. Besinlerden doğal yollarla vitamin alınmasını zorlaştırır.Bunların dışına vitaminlerin fazla alımına bağlı ayrı ayrı zararları da vardır

  Fazla A vitamini alınması baş ağrılarına sebep olabilir.

  Fazla D vitamini alınması kalpte ritim bozuklularına yol açabilir.

  – Fazla C vitamini alınması idrarla fazla atım nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna sebep olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz