Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Tıraş Sonrası Sivilce Çıkmaması İçin Nasıl Bakım Yapmak Gerekir?

Tıraş Sonrası Sivilce Çıkmaması İçin Nasıl Bakım Yapmak Gerekir?

Önemli sağlık problemlerine yol açmasa da, sivilceler günümüzde estetik açıdan ciddi bir problem haline gelmiştir. Sürekli tıraş olmak zorunda olan erkekler için tıraş sonrası sivilceler  fazlaca can sıkıcı hale gelebilir. Çünkü cildin sürekli tahriş olması sivilceleri artırır. Sivilce problemi özel kurallara dikkat edilerek en aza indirgenebilir.

Önemli Hususlar
  ->  Öncelikle herkesin ergenlik çağında tıraş olmayı doğru öğrenmesi gerekir. Bunun için de mutlaka sakalları çıkmaya başlayan gençlere tıraş olmanın kuralları anlatılmalıdır.

  ->  Tıraş kremi yerine tıraş jeli kullanılmalıdır, cildi kurutacağı için sabun kullanılmamalıdır.

  ->  Saçlar ve ense tıraşı için kullanılan kalitesiz elektrikli tıraş makineleri yüzde kullanılmamalıdır. Bunun yerine yüz için tasarlanmış tıraş makineleri ya da üç bıçaklı ve kaygan bantlı  jiletler tercih edilmelidir.

  ->  Sakalların çıkış yönüne doğru jileti kaydırmak gerekir.

  ->  Kullanılan tıraş aleti cilde çok bastırılmamalıdır.

  ->  Yeterli sıklıkta tıraş olmak gerekir, çok fazla sakalla kaplı cilt sivilcelerin çıkması için uygun ortam oluşturabilir.

  ->  Banyo sonrasında cildiniz yumuşacık olacağı için tıraş olmak için en doğru zaman banyodan sonraki zaman dilimidir.

Tıraş Sonrası Bakım
Önemli olan sivilce oluşmadan önlem almaktır. Bu nedenle tıraş sonrası yapılan bakım da çok önemlidir. Tıraş sonrası kremleriyle cildi yatıştırmak gerekir. Tıraş esnasında dikkatli olmak gerekir, mevcut sivilcelerin tahriş olması da tıraş sonrası sivilcelerin artmasına zemin hazırlayabilir. Cildin kurumasına sebep olmayacak nitelikte alkolsüz toniklerle cilt temizlenebilir. Tıraş sonrası kullanılan ürünlerin parfümlü olması sivilceyi tetikleyeceği için parfümsüz ürünler tercih edilmelidir. Haftada bir kez  peeling yapmak sivilce oluşumunu büyük ölçüde azaltır. Tüm bunların yanında eğer sık sık  sivilce problemi yaşayan biriyseniz doktor desteği alarak tedavi görmeniz gerekebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
6 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,17 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz