Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Cildin nemini korumak için salgıladığı sebum salgısının havadaki tozlarla ya da cilde bulaşan başka maddelerle karışarak gözeneği tıkamasıyla siyah noktalar oluşur. Tıkanan gözeneğin içinde sebum salgısı biriktikçe siyah nokta büyür. Tıkanan gözenekler bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Sebum salgısıyla beslenen bakteriler gözeneğin içinde çoğalmaya başlarsa sivilce oluşur. Fakat her siyah nokta sivilce oluşturacak diye bir şey yoktur. Yine de temel amaç cildi siyah noktaların hiçbiri sivilceye dönüşmeden temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmaktır.

Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Siyah nokta ve sivilce oluşumu cildin temiz ve nemli tutulması ile kontrol altında alınabilir. Bu amaç doğrultusunda uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bunların başında buhar banyosu gelmektedir. Bir tencere kaynamış suyun buharını bir örtü yardımıyla cilde uygulamak, hem cildin gereksinimi olan nemi sağlayacak hem de gözenekleri yumuşatarak temizliğinin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır. Buhar banyosundan hemen sonra iğnesiz bir şırıngayla siyah noktalar hafif hafif çekilebilir. Ayrıca kil maskeleri ve evde uygulanabilecek peelingler ile siyah noktalara karşı yapılan bakım desteklenebilir.

Genetik Faktörler Çok Önemli Ama…

Siyah noktaların oluşmasındaki en önemli faktör genetik yapıdır. Kişinin cildindeki yağ salgısının büyük oranda kişinin genetik mirasına bağlıdır. Siyah noktaların oluşmasına neden olan şey de bu salgının fazlalığıdır. Salgının yoğun olması ya da cilt yapısının siyah nokta oluşmasına müsait olması değiştirilebilecek bir şey değildir. Ancak siyah noktaları etkileyen tek şey genetik yapı değildir. Beslenme ve disiplinli cilt bakımı ile temiz bir cilt elde edilmesi mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki yağlı cilde sahip olan kişiler siyah noktalar geçti diye cilt bakımını bırakamaz. Siyah noktalara yapılan bakım cildin genetiğini değil o zamanki durumunu değiştirir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 1,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz