Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir? Sivilcelere Karşı Beslenme Kuralları

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir? Sivilcelere Karşı Beslenme Kuralları

Sivilceler genellikle gençlik döneminin doğal bir parçası olarak kabul edilir. Hormonların artmaya başlamasıyla meydana gelen değişimlerden etkilenen yağ bezleri fazla miktarda salgı yapar. Bu da yağın cilt yüzeyinde birikmesine yol açar. Biriken yağ gözenekleri tıkayabilir ve cilt yüzeyindeki bakteriler bu yağlardan beslenerek o bölgede sivilce dediğimiz iltihaplı oluşumlar meydana getirebilir.

Sivilce Oluşmasının Nedenleri

Sivilce oluşumunda biyolojik sebeplerin etkinliği bilinmektedir. Fakat beslenme alışkanlıklarının %20 oranında sivilce oluşumunu etkileyebildiği unutulmamalıdır. Sivilce oluşumunu önlemek ve yok etmek için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi  şarttır. Sivilceyi tetikleyen gıdaların başında fazla yağlı besinler gelmektedir. Sivilcelerin yağ dokusundan beslendiği ve fazla yağın birikmesi ile sivilce için uygun ortamın oluştuğunu biliyoruz. Bu sebeple tüketilen besinlerin az yağlı olması, yemeklerin ise zeytinyağı ile yapılması önemlidir. Fakat yarım yağlı süt ürünleri pek tavsiye edilmez. Çünkü yağı ayırt edilirken besleyici ve faydalı değerleri de sütten alınıyor. Fastfood gıdaların da yine yağ yaptırıcı ve sivilce oluşumunu tetikleyici olduğunu söylemeden geçemeyiz. Öğünleri süsleyen:

  ->  Mayonez katkılı soslar

  ->  Aşırı baharatlı yiyecekler

  ->  Asitli içecekler

  ->  Çikolata

  ->  Kuru yemişlerin zararlı olanları

gibi beslenme dengesini bozan besinler sivilce sayısını artırır.

 

Sivilcelere Karşı Beslenme

Sivilcesi olanlar ya da sivilceye yatkınlığı bulunanlar mümkün mertebe doğal ve dengeli beslenmeye gayret göstermelilerdir. Çünkü hazır gıdalardaki katkı maddeleri sivilceleri ciddi oranda etkiler. Dengeli beslenmenin temelinde sebze ve meyveler bulunmaktadır. Meyve ve sebzelerin yağ oranının düşüklüğü ve sağlıklı içeriği sivilce oluşumunu azaltacaktır. Tam tahıllı ekmekler:

  ->  Lif

  ->  Mineral

  ->  Vitamin

içermektedir. Bu gıdaların salgılanan hormonların düzene girmesinde ve yağ bezlerinin buna bağlı olarak daha az yağ salgılamasında etkin bir görevi olacaktır. Balık; içeriğindeki omega-3, mineraller ve yararlı yağları ile yine sivilceyi engelleyici niteliktedir. Sivilcelerin ciddi boyutta oluşuyor olması ve ergenlik döneminden uzun süre sonra halen görülmesi durumunda dermatologa başvurulmalıdır. Gerekli tedavi yöntemler uygulandığı takdirde, bu problemin kesin olarak çözümünün sağlanabilmesi mümkündür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz