Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Normal Doğum Yapacaklar Nelere Dikkat Etmelidir?

Normal Doğum Yapmak

Normal doğum en sağlıklı doğum şeklidir. İlk doğumdan günümüze kadar daima tercih edilen bir yöntemdir. Kadınların anatomik yapısı normal doğuma uygundur. Ancak bazı sorunlar yaşanması sonucu hekimler dışarıdan müdahale ile çocuğun doğumunu kolaylaştıracak bir teknik geliştirmişleridir. Sezaryen adı verilen bu teknikte bebek, annenin karnı kesilerek alınır ve sonrasında annenin karnı tekrar dikilir. İkisi de sağlığına kavuşur. Bu yöntem ilk olarak normal yollarla doğumun imkansız olduğu bebeklerde uygulanmıştır. Ancak son yıllarda bazı hamile kadınların doğum sancısı çekmemek ya da istediği anda doğumu gerçekleştirebilmek için bu yöntemi tercih ettiği görülmüştür. Normal doğum ile sezaryenin birbirine üstün olduğu durumlar vardır. Fakat sağlığı riske atmadığı sürece her konuda doğallık en iyisidir.

Normal Doğum Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

  ->  Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan kontrollerin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bu kontrollerde doktor tarafından doğumun sıkıntılı olabileceği söyleniyorsa hamileliğin 8. ayı dolduktan sonra çok dikkatli olunmalıdır. Hamile kadının bu süreçte yalnız başına kalmaması gerekir.

  ->  Doğumun zamanı önceden kestirilemeyeceği için gebeliğin erken dönemlerinde doğum yapılacak hastanenin seçilmesi gerekir.

  ->  Normal doğum belirtilerinin bebek bekleyen anne ve baba tarafından çok iyi bilinmesi gerekir. Bu belirtilerin doğru anlaşılması ve erken fark edilmesi doğum için hastaneye yetişme şansını artırır. Ayrıca gerekli önlemlerin alınması da doğum belirtilerini fark edebilmeye bağlıdır.

Normal Doğumun Tehlikeleri

  ->  Normal doğum habersiz olarak başladığı için hamileler eğer doğum anında yalnız ise kan kaybından ölme riski vardır. Ayrıca böyle bir durumda annenin nabız ve tansiyonu kontrol edilemeyeceği için sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir.

  ->  Bazı durumlarda bebeğin başı genital bölgeye sıkışarak doğum sıkıntılı bir hale gelebilir.

  ->  Doğum sırasında göbek bağı bebeğin boynuna dolaşıp nefessiz kalmasına hatta ölmesine sebep olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz