Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Down Sendromu Hakkında Her Şey

Down Sendromu (Mongolizm) Nedir?

Sağlıklı insanlarda 23 çift kromozom vardır. Bu kromozomların yarısı anneden, diğer yarısı babadan gelerek yavrunun oluşumunu sağlar. İnsan vücudundaki tüm oluşumlar, fiziksel ve zihinsel özellikler bu kromozomlarda bulunan DNA zincirlerinin içerisinde gizlidir. Doğacak olan bebek ebeveynlerinin kalıtımsal özelliklerini bu sayede bünyesinde taşır. Bazı bebeklerde ise kromozom sayılarında anormallikler görülür. Çift olması gereken kromozumlardan birinin 3’lü olması sebebiyle Down sendromu da denilen mongolizm ortaya çıkar. Down sendromunda çocukların yüzleri tipik bir şekilde Moğol ulusuna benzediği için İngilizce Mongol ismi verilmiştir. Down sendromu görülme sıklığı dünya genelinde 800 bebekte bir iken yurdumuzda bu oran 700 bebekte bir düzeyindedir.

Down Sendromunun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

  ->  Gözlerin çekik olması

  ->  Burun kemerlerinin basık olması

  ->  El ayalarında tek çizgi olması

  ->  Yürürken zorluk çekmeleri

  ->  Karın ve bel bölgesindeki etlerin sarkık olması

Bebeklerin Down Sendromlu Olma İhtimali Nelere Göre Artar?

Çok erken yaşta veya çok geç yaşta olan gebelikler her bakımdan risklidir. Bu risklerden bir tanesi de bebeğin down sendromlu olmasıdır. Çiftlerin bu konuyu önemseyip ona göre bebek sahibi olmayı planlamaları gerekir.

Down Sendromlu Çocuklarda Hangi Sorunlar Görülür?

  ->  Down sendromunun en belirgin ve kesin özelliği zeka geriliğidir.

  ->  Down sendromlu çocuklarda çoğunlukla doğuştan gelen kalp hastalıkları da görülür.

  ->  Down sendromlu insanların kas ve sinir sistemleri de sağlıklı çalışmaz.

Down Sendromu Hamilelikte Nasıl Anlaşılır?

Down sendromlu bir bebeğin anne karnındayken fark edilmesi mümkündür. Anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısından bir örnek alınarak incelenir. Bu örnekle beraber kan testleri de yapılabilir. Bunların sonucunda bebek henüz doğmamışken bu hastalık fark edilebilmektedir.

Down Sendromlu İnsanlara Nasıl Davranılmalıdır?

Down sendromu olan kişilere çok iyi bakılması gerekir. Bu insanlar akıl hastası veya fiziksel engelli değildir. Yalnızca bazı konularda sağlıklı insanlar kadar iyi değillerdir. Down sendromlu insanları topluma kazandırmak ve onlara bir birey olduklarını hissettirmek gerekir. Bunun için de bu rahatsızlık hakkında yeterince bilgili olunmalıdır. Down sendromlu bir insana nasıl yaklaşılması ve ona nasıl eğitim verilmesi gerektiği öğrenilmelidir. İyi bir şartlarda down sendromlu insanlar ortalama 50 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz