Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kuşbaşılı Pirinç Pilavı – Sağlıklı Yemek Tarifleri

Kuşbaşılı Pirinç Pilavı – Sağlıklı Yemek Tarifleri

Kuşbaşılı Pirinç Pilavı

Protein değeri yüksek ve lezzetli bir yemek arayanlar için kuşbaşılı pirinç pilavı ideal tercihlerden biridir. Yağsız kuşbaşı yemeğin hem lezzetini hem de protein miktarını üst seviyeye taşır. Aynı zamanda uzun süre tok kalınmasını sağlar. Kullanılan pirincin de protein değeri yüksektir. Ancak içerisinde bulunan nişasta sebebiyle yemeğin kalorisini artırır. Bunun önlenmesi için beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanılması önerilir. Pilavın yapımında kullanılan zeytinyağı ise düşük kalorilidir ve de sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Kuşbaşılı Pirinç Pilavı İçin Gerekenler

  ->  250 gram yağsız kuşbaşı

  ->  İki su bardağı pirinç (Esmer pirinç kullanılması tavsiye edilir)

  ->  Bir çay bardağı tel şehriye

  ->  İki çay kaşığı tuz

  ->  Üç yemek kaşığı zeytinyağı

Kuşbaşılı Pirinç Pilavı Yapılışı

  ->  Öncelikle alınan pirinçler geniş bir kabın içerisine koyulur ve yıkanır. Sonrasında kabın içinde kalan fazla soğuk su akıtılır.

  ->  Çaydanlıkta pirincin boyunu aşacak kadar su kaynatılır ve kaba eklenir. Pirinçler yaklaşık 2 saat kadar suyun içinde kalmalıdır.

  ->  Bu sırada düdüklü tencerenin içerisine 1 litre kadar su koyulur ve alınan kuşbaşı etler içerisine atılır. Yaklaşık 10 dakika kadar haşlandıktan sonra etler tencerenin içerisinden alınır.

  ->  Pirinçler iki saat kadar ıslandıktan sonra teflon tencerenin içerisine zeytinyağı koyulur.

  ->  Haşlanan kuşbaşı etler tencereye eklenir ve 5 dakika kadar kavrulur. Sonrasında şehriyeler de eklenerek 2 dakika kadar etlerle beraber kavrulur.

  ->  Son olarak da pirinç eklenir ve 1 dakika da tüm malzemeler beraber kavrulduktan sonra tencerenin içerisine 4 su bardağı su eklenir. Su eklendikten sonra tencerenin altındaki ateş artırılır ve su kaynadıktan sonra geri kısılır.

  ->  Tencerenin altındaki ateş kısıldıktan sonra içerisine tuz eklenir ve kapak kapatılarak yavaş yavaş pişmesi beklenir.

  ->  Pilavın suyu bitmeye yaklaştıkça dakika da bir tüm malzemeleri karıştırmak gerekir. Su bittikten sonra da tencerenin kapağı kapalı şekilde 5 dakika kadar beklenir ve servis edilir.

  ->  Kuşbaşılı pirinç pilavının yanında ayran veya taze sıkılmış meyve suyu servis edilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz