Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Göğüs Ağrıları Neden Olur?

Göğüs Ağrısı

Göğüs kafesi, vücudun bazı önemli organlarını korumak ve dik bir duruş için kaburgalar ile çevrelenmiştir. Bu kaburgalar, içinde bulundurduğu yapıları darbelerden korur. Göğüs kafesinin içinde akciğerler, kalp, yemek borusu, soluk borusu ve vücuttaki en önemli damar olan aort bulunur. Bu organlarda herhangi bir problem olması durumunda göğüs kafesinde ağrı hissedilebilir. Bu ağrı, problemlerin fark edilip çözülebilmesi için çok önemli bir bulgudur. Göğüs ağrıları çekenlerin aklına direk kalp krizi ihtimali gelir ancak bundan emin olmadan gereksiz yere panik yapıp daha tehlikeli bir duruma düşmemek gerekir.

Göğüs Ağrıları Neden Olur?

  ->  Kalp krizi, göğüs ağrıları oluşunca akla gelen ilk sebeptir.

  ->  Reflü rahatsızlığı olanlar mide sıvısının yemek borusuna doğru hareketi nedeniyle bu bölgede rahatsızlık hisseder. Bu rahatsızlık da bazı durumlarda göğüs kafesinde meydana gelen bir ağrı gibi hissedilir.

  ->  Sırt veya göğüs kafesinin yan bölgeleri uzun süre soğuğa maruz kalınca ağrı oluşturabilir. Örneğin ıslak bir kıyafetle uzun süre gezmek veya soğuk bir duvara yaslanmak gibi sebepler göğüs kafesinde bölgesel ağrılar meydana getirebilir. Hatta bu ağrılar bazen omuzlar hareket ettirildiğinde daha da şiddetlenir.

  ->  Akciğer kanseri diğer durumlara göre düşük yüzdeli bir rahatsızlıktır. Ancak akciğer kanseri olanların tamamına yakınında şiddetli göğüs ağrıları görülür.

Göğüs Ağrılarının Nedeni Şekline Bakılarak Tahmin Edilebilir Mi?

Göğüs ağrılarının süresi, oluştuğu bölge ve ağrının görülme şiddeti, ağrı oluşma sebebini belli edebilir. Ancak bunu hastanın anlayabilmesi oldukça zordur. Hastanın, ağrının tüm özelliklerine dikkat etmesi yinede önemlidir. Çünkü bu özellikleri muayene olduğu hekime anlattığında, hekimin ağrının sebebini ortaya çıkarması kolaylaşır.

Sol Göğüs Ağrısı

Sol göğüs ağrıları ciddi bir belirtidir. Ancak daima kalp krizinin habercisi değildir. Göğüste meydana gelen bir problemin, reflünün veya bir özefagus zedelenmesinin habercisi olabilir. Bu nedenle sol göğüs bölgesine ağrı hissedenlerin paniğe kapılmadan en kısa süre içinde hastaneye giderek muayene olmaları gerekir.

Göğüs Ağrıları Nasıl Geçer?

Göğüs ağrılarının tedavi edilebilmesi için öncelikle sebebinin ortaya çıkarılması gerekir. Daha sonra hastanın problemine uygun bir tedavi uygulanır. Göğüs ağrılarının tedavisinde hastaya da önemli bir görev düşmektedir. Hasta göğüs ağrısını hissettiği andan itibaren 24 saat içerisinde kesinlikle doktora başvurmalıdır. Erken müdahale göğüs ağrılarında tedavinin başarı yüzdesini oldukça yukarı çeken bir etkendir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz