Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Evde Karın Kası Çalışılırken En Çok Yapılan Hatalar!

Evde Karın Kası Çalışılırken En Çok Yapılan Hatalar!

Evde Karın Kası Çalışılırken En Çok Yapılan Hatalar!

Karın kasları fit bir vücudun olmazsa olmazıdır. Karın kaslarının temel görevi bel kaslarıyla entegre çalışarak vücudun dengesini sağlamaktır. Karın kasları belirli bir seviyeye kadar evde geliştirilebilir. Bu yüzden spor yapan insanların büyük bölümü evde de karın kası çalışırlar. Ancak evde çalışılması ve egzersizlerin doğru uygulaması öğrenilmeden spora başlanması da beraberinde sürekli tekrar edilen hataları getiriyor. Bu yazıda en çok yapılan hatalara değineceğiz.

1-) Göbek Nasıl Eritilir Düşüncesi

Spor salonlarında en çok görülen tiplerdir şu malum soruyu soranlar: “Bu hareket göbeği eritir mi?”

Bu sorunun cevabı hiç değişmeyecek bir şekilde: Hayır. Bölgesel olarak zayıflamak mümkün değildir. Vücudun yağ deposu olan bölgelerden biri karındır. Yağlanmanın ilk başlayacağı yerlerden biri göbektir. Yağlar yakılırken de en az göbekten yakılır. Karındaki yağlar sona kalır. Çünkü vücudun en uygun bulduğu yağ deposu orasıdır. Hiçbir karın hareketi göbeği doğrudan eritemez. Göbeğin erimesi için kardiyo yapmak ve doğru beslenmek gerekir.

 

2-) Mekik veya Crunch’ta Kanat Çırpma ve Kafa Sallama

Mekik ve crunch hareketleri yanlış yapılarak ve adeta birbiriyle harmanlanarak yanlış yapılmaktadır. Hem sağlık açısından risk oluşturan hem de faydalı çalışmayı önleyen bu hataların baştan farkına varmak önemlidir. Bu egzersizler uygulanırken yapılan ortak yanlışlar şöyledir:

 

  ->  Kafayı öne doğru sallama:

Kafayı öne doğru sallama yanlışı egzersizin zor geldiği zamanlarda daha sık görülür. Hareketin efektifliğini azaltırken boyunda gereksiz bir zorlanma oluşturur.

 

  ->  Dirsekleri kanat çırpar gibi birbirine yaklaştırıp sonra geri açma

Kafa sallama gibi egzersizin etkisini azaltan bir yanlıştır. Egzersizin kalkış kısmından hemen önce dirsekleri öne savurarak birleştirenler hareketi karın kasalarına değil dirseklerine yaptırmış olurlar.

 

  ->  Elleri ensede birleştirip kafayı öne doğru çekme

Elleri ensede birleştirenler genellikle boynu gerecek şekilde kafalarını öne doğru çekerler. Ellerin görevi gerektiğinde boyuna destek olmaktır. Asla boynu öne çekmek değildir. Bu yüzden hafif destek olmak için eller başın iki yanında kafaya temas halinde olmalıdır. Ensede birleştirmek doğru değildir.

 

3-) Omuzlarınız Yerden Kesilsin Yeter

Başlangıç aşamasındaki sporculara genellikle crunch egzersizi (yarım mekik) önerilir. Bu hareketi tamamlamak için kalkış esnasında omuzların yerden kesilmesi yeterlidir. Bilinçsizce tüm üst vücudunu yukarı kaldıranlar hem verimli çalışamazlar hem de sakatlık riskiyle karşı karşıya kalırlar.

 

4-) Çok Tekrar Değil Etkin Egzersiz

Yarım mekik yaparken yukarı çıkınca 1 saniye kadar kasılmış halde beklemek egzersizin etkisini önemli ölçüde artıracaktır. Karın kasları belirgin olsun düşüncesi ile spor yapanları tekrar sayısından çok egzersizleri etkili hale getirmeye odaklanmaları gerekir. Ele ağırlık alarak çalışmak da egzersizleri daha etkili hale getirir. Leg raise egzersizi yapılırken de belirli bir gelişimden sonra ayakların arasına ufak bir ağırlık alınabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz