Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Elektrikli Arabalar Doğayı Korumuyor

Elektrikli Arabalar Doğayı Korumuyor

Dünyanın yaşanılacak bir yer olarak kalabilmesi için artık yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak gerekiyor. Birçok iyi ve insani duygu gibi doğa sevgisi de her daim farklı amaçlar için kullanılıyor. Doğayı koruma projelerinin birçoğunun ya ucuz reklam ya da bir şeyleri insanlara iyi göstermek amacıyla düzenlendiğine her yeni gün şahit oluyoruz. Aslında ticari çıkarlara hizmet eden projeler insanlara “doğayı koruma” etiketiyle sunuluyor. Yakından baktığımızda doğaya hiçbir zararı yok elektrikli arabaların. Ancak büyük resmin tamamını görecek kadar uzaktan baktığımızda elektrikli arabaların hiç de doğaya faydalı olması için üretilmediğini göreceğiz.

 

Elektrikli Arabalar Enerjiyi Nereden Alıyor?

Elektrikli-arabalar-doğayı-korumuyor-kömürden-üretilen-elektriği-kullanıyor-UzmanTedavi.NET

 

Bir aracın doğayı koruyup korumadığını belirleyen şey hangi enerjiyi kullandığı değil, kullandığı enerjinin nasıl üretildiğidir. Türkiye’de elektriğin çok büyük bölümü kömür ve doğalgaz yakılarak elde ediliyor. Bir diğer enerji kaynağımız ise nehirlerdeki ve sular altında bıraktığı alanlardaki doğayı mahveden hidroelektrik santraller. Elektrikli arabanın temiz enerji kullandığı doğrudur. Ancak temiz enerjinin ülkemizde doğaya zararlı yollardan üretilmesi durumu baş aşağı tersine çeviriyor. Teknolojinin bu gün sunduğu imkanlara rağmen ülkemizde doğaya zararı olmayan yollardan üretilen yenilenebilir enerji miktarı toplam üretimin çeyreği kadar bile değil. Yani gelecek için umut  kaynağı olarak sunulan elektrikli arabalar dağ başında yakılan kömürle çalışıyorlar. Şehir içinde kirliliği azaltan elektrikli arabalar, kullandıkları enerjinin 3 katına denk kömür yakılmasına sebep oluyorlar termik santrallerde. Bir yerlerde doğa harikası nehirlere barajlar kurularak elde ediliyor elektrikli arabaların kullandığı “temiz enerji”. Yani doğaya verdiğimiz zararı ancak dağ başında yakılan kömürün dumanları şehirlere çöktüğünde anlayabileceğiz herkes elektrikli araba kullanırsa. Bu gün şehir içindeki hava kirliliği doğayı artık korumamız gerektiğini hatırlatıyor en azından. Bizi, doğayı koruma bilincine doğayı tümüyle mahvetmeden ulaştıracağı için şehir içi hava kirliliği gerekli bir uyarı aslında.

 

Türkiye'de-enerji-üretimi-UzmanTedavi.NET


Tamamen Petrol Fiyatları ve Maliyetle İlgili

Geçmişte elektrikli arabaların popüler olduğu dönemler olmuş. Öyle ki bu dönemler 1900’lü yılların başlarında kadar uzanıyor o zamanki kısıtlı teknolojiye rağmen. Ancak elektrikli arabaların popüler olduğu dönemlere yerlere baktığımızda bu ilginin tamamen ekonomik kaygılara dayandığını  rahatlıkla görebiliriz. Örneğin 1970’lerde başlayan ve 1980’lerde de devam eden petrol sıkıntısı elektrikli arabaları gündeme getirmiştir. Petrolü pahalı bulan ülkeler kömür yakarak elektrik üretip, elektrikli arabalar kullanmayı tercih etmişlerdir. Daha sonra petrol fiyatları düşünce her şey eski haline dönmüştür. Sonuca bağlayacak olursak artık gelişen batarya teknolojisi sayesinde elektrikle her şeyi yapmak mümkün. Önemli olan elektriğin temiz yollardan üretilmesidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz