Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş Fırçalamak Neden Önemlidir?

Ağız ve diş sağlığı hem estetik hem de biyolojik açıdan oldukça önemlidir. Dişlerim bakımı düzgün biçimde yapılmazsa çürüyen dişler önce kötü bir görüntü oluşturur. Daha sonra dişteki çürük sebebiyle mikroplar periodontal dokulara yayılır ve vücudu olumsuz etkiler. Diş çürüklerinin oluşmasına sebep olan ilk basamak plak oluşumudur. Yenilen besin artıkları ve tükürük birleşerek dişlerin üzerinde plak denilen birikintiler oluşturur. Bu birikintilerin içerisine yerleşen mikroplar zamanla diş dokusuna yapışır ve burada çoğalmaya başlar. Dişin en dış tabakasında beslenen mikroplar zamanla dişi zayıflatır ve madde kayıplarına sebep olur. Bunların sonucunda da ilerleyen diş çürükleri meydana gelir. Diş çürüklerinin engelenmesi için henüz plak aşamasındaki birikintilere müdahale etmek ve mekanik temizleme yapmak gerekir. Mekanik temizleme için en sık kullanılan aletler diş fırçalarıdır.

Diş Temizliği İçin Hangi Aletler Kullanılır?

  ->  İnce Kıllı Fırçalar: Bu fırçalar dişlerin genel temizliği için günde en az 2 kez kullanılmalıdır. Dişetlerine zarar gelmemesi için kılları yumuşak olan fırçalar tercih edilmelidir.

  ->  Diş İpi: Dişlerin arasında papil denilen dişeti parçaları bulunur. Bu papil çeşitli sebeplerle çekilip kaybolabilir. Papilde herhangi bir çekilme yoksa dişlerin ara bölgesindeki birikintileri temizlemek için diş ipi kullanılır.

  ->  Superfloss: Diş ipine benzeyen ancak orta kısmı mumlanarak yapılan bir temizleme aracıdır. Eğer papilde bir miktar çekilme meydana geldiyse dişipi yerine superfloss kullanılır.

  ->  Kalın Kıllı Fırça: Diş papili tamamen ortadan kaybolduysa ara bölgeleri temizlemek için kalın kıllı fırçalar kullanılır.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişleri doğru biçimde fırçalama temizlik açısından oldukça önemlidir. Çoğu insan fırçayı gelişigüzel hareketlerle dişlerin üzerinde dolaştırır ve ağız bakımını yaptığını düşünür. Ancak diş fırçalarken uyulması gereken kurallar vardır. Fırça kılları dişetinden dişlere doğru hareket ettirilir. Bu şekilde dişlerin ön ve arka yüzleri temizlenir. Daha sonra dişlerin oklüzal denilen tepe kısımlarını temizlemek için fırça bu bölgelerde dolaştırılır. Fırçalama işlemi bittikten sonra ağız bol su ile çalkalanır ve macun artıkları tamamen temizlenir. Bu şekilde doğru bir fırçalama yapılmış olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz