Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çorapla Uyumak Zararlı Mı?

Çorapla Uyumak Zararlı Mı?

İnsanların temel ihtiyaçlarından biri olan düzenli uyku pek çok şeyden etkilenir. Ses, koku, tercih edilen yatak ve kıyafetler bunlardan bazılarıdır. Son dönemlerde kıyafetle mi yoksa çıplak mı uyumak gerektiği tartışılır olmuştur. Uyku konusunda uzman olan bazı bilim insanları çıplak uyumanın daha çabuk uyumayı sağladığını söylemektedir. Ancak çıplak uyumanın da uzun bir süre vücut ısısını ayarlamaya çalışmak ve bunu sağlayana kadar üşümek gibi dezavantajları vardır.

Uyurken Çorap Giyilir Mi?

Uyurken insanın metabolizması yavaşlar. Bu nedenle uyurken vücudun genelinde üşüme hissedilir. Üşümemek için pek çok insan çorapla uyumayı tercih etmektedir. Çorapla uyumak ayakların daha sıcak kalmasını sağlayabilir. Ancak bazı olumsuz etkisi de vardır. Çorapla uyumanın olumsuz etkilerine bakarak nasıl uyumanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

 

Çorapla Uyumanın Zararları Nelerdir?

  • Çorap kalın gelirse gece boyunca ayakta terleme yapar.
  • Ayaklar gün boyu ayakkabının içerisinde kalır. Bu nedenle hava alamaz. Bir de çorapla uyunursa gece oluşan terleme de buna eklenir ve ayaklarda egzama görülme riski artar.
  • Gün boyu çorabın içinde kalan ayak, gece de aynı şekilde olursa derisindeki tüm nemi kaybeder. Bu da ayağın kurumasına ve çatlaklarla dolmasına sebep olur.
  • Çorabın lastik kısmı hem bilekte iz yapar hem de sıkıştırma etkisinden dolayı kan dolaşımını kısıtlar. En azından uyurken ayakları ve bilekleri kan dolaşımı rahatlatmak gerekir.
  • Çorap, pürüzlü yüzeyi nedeniyle yıkama esnasında deterjan artıklarını toplar. Ayak derisi, bu deterjan artıklarına ne kadar uzun süre temas ederse egzama ve alerji görülme riski o kadar artar.

 

Çorap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • Çorabın naylon oranı düşük pamuk oranı yüksek olmalıdır.
  • Çorabın lastik kısmı çok sıkı olmamalıdır.
  • Hava soğuk da olsa ayağı aşırı terletecek kalın çoraplar tercih edilmemelidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz