Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı Seçiminin Önemi

İnsanlar büyük bölümü ayakkabı seçerken ilk aşamada yalnızca şekline ve fiyatına bakmaktadır. Ayakkabının kullanışsız olduğunu deneme aşamasında fark etse bile görünüşünü beğendiği için alanların sayısı oldukça fazladır. Ayakkabı seçimi ayak sağlığını, gün içindeki yorulma miktarını, ayaktaki şekil bozukluklarını, duruma göre diz ve bel sağlığını doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden ayakkabı seçerken dikkatli olmak gerekir.

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  ->  Erkek ayakkabılarında parmak ve topuk kısımları daha sert bir maddeden yapılmaktadır. Bu bölgelerde bir darlık söz konusu ise uzun dönemde ayaklarda vuruk ve ezikler oluşabilir. Bu nedenle ayakkabının ön veya arka bölgeden sıkıp sıkmadığı kontrol edilmelidir.

  -> Ayakkabı alışverişi günün geç saatlerinde yapılmalıdır. Çünkü gün içinde ayaklar şişer. Sabah ayağın şişmediği vakitlerde alınan bir ayakkabının sıkma ihtimali daha yüksektir.

  ->  Ayak, ayakkabı içinde en geri noktaya yaslandığında ön bölgede baş parmaktan itibaren 1 cm civarında boşluk kalması gerekir.

  ->  Ayakkabının uzunluğu seçilirken farklı noktalara göre değerlendirme yapılır. Bu da ayakkabı alacak kişiyi yanıltabilir. Doğru uzunlukta bir ayakkabı almak için en uzun ayak parmağını baz alarak ölçüm yapmak gerekir.

  ->  Tam sayılı ayakkabı numaralarında istediği boyutu bulamayan kişiler biraz büyük veya biraz küçük bir ayakkabıya razı olmamalıdır. Böyle bir durumda yapılması gereken buçuklu numaraları sorarak en uygun ayakkabıyı almaktır.

  ->  Çocuklara ayakkabı alırken gelecek yıllarda da giyebilmesi için büyük numaralar seçmek kesinlikle yanlıştır. Büyük numaralı bir ayakkabı kullanmak hem ayak sağlığını olumsuz etkiler hem de çocuğun yürüyüş şeklini bozar.

  ->  Ayakkabının arka kısmı ile ön kısmı arasındaki yükseklik farkı 2-4 mm arasında olmalıdır. Daha yüksek veya eksik olması problem yaratabilir.

  ->  Ayakkabı yan bölgelerden sıkıyorsa belli bir süre giyilip genişletmeye çalışmak yanlıştır. Eğer ayakkabının diğer tüm özellikleri uygun ise ayakkabının içine esnemelerini sağlayan kalıplar konularak 3-4 gün bekletilir. Bu işlem ayakkabıcılarda yapılır. Daha sonra rahatlıkla herhangi bir sıkıntı çekmeden giyilebilir. Ancak bu kalıp koyma yöntemi her ayakkabı için uygulanamaz. Kalıpla esnemeyecek olan ayakkabı giyilerek de esnemez.

  ->  Kadınlarda topuklu ayakkabı eğilimi çok fazladır. Hem daha estetik hem de daha uzun boylu görünmek için tercih edilen topuklu ayakkabıların zararlı yönleri de vardır. Bacaklarda varis oluşumu, daha çok yorulma ve ayakların şişmesi bunlardan bazılarıdır. İllaki topuklu ayakkabı alınacaksa daha kısa ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuklu ayakkabının bir başka olumsuz yönü ise düşme riskini artırmasıdır. Bu düşmeler sonucunda bilek incinmesi, bağ yırtılması gibi problemler görülebilir.

  ->  Ayakkabı alınan mekanda uzun uzun yürümek ayakkabının ucunun vurup vurmadığını anlamak için gereklidir.

Ayakları Taraklı Olanlar Nasıl Ayakkabı Seçmelidir?

Ayakları taraklı olanlar uca doğru daralan ayakkabıları kesinlikle tercih etmemelidir. Daha çok dikdörtgene yakın şekilli ayakkabılar tercih etmelilerdir. Çünkü uca doğru incelen ayakkabılarda ayağın taraklı kısmı esnetme yapacağı için estetik olarak kötü bir görüntü oluşur. Ayrıca bağcıklı ayakkabıların tercih edilmesi de son derece önemlidir. Bağcıklar gevşetilerek tarak bölgesindeki baskı azaltılıp ayakta rahatlama sağlanabilir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Yürüyüş ayakkabılarında en önemli kriter rahatlıktır. Bu nedenle ayakkabının yumuşak bir malzemeden yapılmış olması gerekir. Ayrıca topuk bölgesi minimum 5-7 mm kalınlığında ve elastik bir maddeden yapılması yürüyüş sırasında daha rahat hissedilmesini sağlar. Ayakkabının uç kısmının yuvarlak olması da parmakların sıkışıp zorlanmasını önler. Yürüyüş ayakkabılarında bileğe gelen kısım da oldukça önemlidir. Bu ayakkabıların bilek bölgesini sıkı biçimde sarması gerekir. Bileği sıkı saramayan yürüyüş ayakkabıları kolay sakatlanmaya yol açabilir ve yeterince hızlı yürünmesine engel olur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz