Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Dar Pantolon ve Dar Kıyafetlerin Zararları

Dar Pantolon ve Dar Kıyafetlerin Zararları

Moda ve Sağlık

Günümüzde dar elbiseler; güzel giyinme ve moda anlayışında önemli bir yere sahip. Verdiği tüm sıkıntılara rağmen dar giyinmeyi göze alan ve zorluklarına katlanan çok fazla insan var. Herkes özel günlerinde iyi görünmek ister. Peki vücudumuz da bizim kadar toleranslı mı dar giyinmeye? Maalesef bu sorunun yanıtı hayır. Dar giyinmek uzun vadede çok fazla hastalığa ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

 

Erkeklerde Kısırlık Riskini Artırır

Dar pantolonlar hava almadığı için vücut sıcaklığının yer yer çok fazla olmasına neden olabilir. Bu durum erkeklerin baba olmasını kalıcı olarak imkansız hale getirebilecek zararlar verebilir. Bu gün ülkemizde ortalama 10 erkekten birinin baba olabilmek için tedavi gördüğünü düşünürsek bu sorunun göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğunu fark ederiz. Bu tarz zararları sadece pantolon verir diye bir şey yoktur. Alt giyimdeki tüm dar elbiseler aynı zararı verebilir. Tabii ki bu konuda tek etken dar giyinme değildir.

 

Varis!

  ->  Dar pantolonlar ve taytlar  damarları sıkıştırır.

  ->  Damarlar sert doku içermedikleri için bu sıkışmaya direnemez ve büyük zarar görürler.

  ->  Kan dolaşımı sekteye uğrar ve uzun vadede varis oluşumu başlar. Ayrıca kadınlarda idrar yolu iltihabına da neden olabilen dar giysiler; dolaylı yoldan çocuk sahibi olmaya engel olabilir. Erkeklerde de dar ve havasız olduğu için lokal olarak vücut ısısını aşırı yükselten dar kotlar uzun vadede kısırlığa neden olur.

 

Doğru Nefes Almayı Önler

Dar pantolonlar karnı sıkıştırdığı için  diyaframdan nefes almaya engel olurlar. Bu hayat enerjimizin en önemli kaynağı olan oksijeni doğru alamamamıza neden olur.  Dar giyindiği için fenalaşıp bayılan ünlülerin konu olduğu haberler zaten hepimizin dikkatini çekmiştir.

 

Mide Hastalıklarına Neden Olur

Dar pantolonlar bel bölgesinde karnı, mideyi ve bağırsakları sürekli sıkıştırdığı için

  ->  Reflü

  ->  Ülser

  ->  Gastrit

gibi rahatsızlıkları da tetikleyici özelliktedirler.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Sevda dedi ki:

  Uzun süre dar pantolonlar giydim hatta şöyle ki leğen kemiğimin oradaki damarlarda bile ağrı oluşuyordu. Pantolonu çıkardıktan sonra ise bel çevremde kaşıntı olurdu kan akışından kaynaklı. Bundan iki yıl önce kilo aldım ve bol giysilere geçiş yaptım fakat şöyle bir sıkıntı oluştu idrar tutamadığım hissine kapılmaya başladım çok zor zamanlar yaşadım hala da yer yer yaşamaktayım. Önceden ise hiç böyle sorunlarım yoktu. Bu sorunu yaşamamın sebebi dar pantolonlar olabilir mi? Eğer öyleyse ne yapmam lazım. Doktora gitcek malesef vaktim yok ve önemli bir sınav var önümde onu rahatça atlatmam gerekiyor.

 2. tekin dedi ki:

  dar pantolon kısırlığa nedenmidir yardımcı olursanız sevinirim tşk

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Evet sıcaklığı artırdığı için üreme sistemine zarar verir. Erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

  2. Nazlı Güneşdoğmuş dedi ki:

   evet dar giyinmek sağlığımız açısından çok zararlıdır…

  3. Nazlı Güneşdoğmuş dedi ki:

   evet dar giyinmek sağlığımız açısından çok zararlıdır.Elimzden geldiği kadar bol giyinmeliyiz…☺??

Yorum Yaz