Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık Nedir?

Kansızlık(anemi) tam kan sayımı testi sonucunda elde edilen hemoglobin, hemotokrit ve eritrosit (alyuvar) sayım  sonuçlarının;  yaşa ve cinsiyete göre belirlenen değerlerden düşük çıkmasıdır. Hemoglobin değeri erişkin erkeklerde 13 gr/dl, erişkin kadınlarda ise 12 gr/dl olmalıdır. Çocuklarda ise normal değerler cinsiyete göre değil yaşa göre belirlenmektedir. 0-6 yaş grubu çocuklarda 11 gr/dl, 6 yaşından büyük çocuklarda ise 12 gr/dl normal değer olarak kabul edilmiştir.

Kansızlık Belirtileri

-> Kansızlığın en temel belirtisi sürekli halsizlik ve yorgunluk hissidir. Daha önce rahatlıkla yaptığı işleri yapamayan, fazla efor sarf ettiği işlerde nefes nefese kalan ve çarpıntı yaşayan insanların tam kan sayımı testi yaptırmalarında fayda vardır.

-> Kansızlık hastalarında ten rengi çok soluktur.

-> Saç dökülmesi ve saç renginde matlaşma, ellerin hep soğuk olması, baş dönmesi, bayılma, göğüs ağrısı, tırnak problemleri  de kansızlığın belirtisi olabilir.

-> Üşümek kansızlığın önemli bir belirtisidir. Üşümenin kansızlıktan olup olmadığını anlamak için tam kan sayımı testi yeterlidir.

-> Kansızlığın; küçük yaşlarda enfeksiyon hastalıklarına karşı hassaslık, anlama zorlukları, konsantrasyon sıkıntıları ve uykuya düşkünlük gibi belirtileri vardır.

Kansızlık-soluk-ten-rengi-UzmanTedavi.NET

Kansızlığın Nedenleri

Demir Eksikliği:

-> Kan hücresi üretimi için hemoglobin gerekir. Hemoglobinin temel taşı demirdir. Vücutta yeterince demir olmayınca kan hücresi üretilemez.

-> Kadınların özel dönemlerinde kanamaları  yoğun ve ağır geçtiğinde demir eksikliği ortaya çıkabilir.

-> Hamilelikte demir eksikliğinin ortaya çıkması da yaygın bir durumdur. Vücudun bebek için ekstra demire ihtiyacı olur. Eğer eksiklik olduğu halde demir takviyesi yapılmazsa bu durum çocuğun gelişiminde problemlere yol açar. Fakat hamilelikte demir takviyesini  kesinlikle doktor kontrolünde almak gerekir.

-> Mide ya da bağırsaklarda kanama olması demir eksikliği ve kansızlığa neden olabilir. Bu kanamalar genellikle uzun süre kullanılan aspirinler, romatizma ilaçları, iltihap önleyici  ve ağrı kesici ilaçlar yüzünden olur. Chron hastalığı ve diğer iltihaplı bağırsak hastalıkları kanamalara ve kansızlığa neden olabilir. Kanamaların sebebi mide ya da bağırsak  kanseri de olabilir.

-> Beslenme yetersizliği demir eksikliğinin nedenleri arasındadır. Fakat hamileler ve vejetaryenler dışında sadece beslenme nedeniyle kansızlık çok nadir görülür.

Vitamin Eksikliği:

-> Vücudumuz kan hücresi üretebilmek için demir kadar folik asit ve B-12 vitaminine de ihtiyaç duyar. Bazen de  bu vitamin alındığı halde vücut vitamini kullanamaz.

Kemik İliği ve Hücre Problemleri: 

->Alyuvarlar kemik iliklerinde üretilir. Alyuvarların ömürlerinin kısalması bir kansızlık nedenidir, bunu araştırmak üzere laboratuvar tetkikleri yapılır. Testler sonucu tanı koyulamazsa kemik iliği testleri yapılır. Kansızlığın nedeni kemik iliği problemi olabilir.

Orak Hücre Anemisi:

-> Kan hücrelerinde şekil bozukluklarının olması ve yeterince oksijen taşıyamamalarıyla sonuçlanan bir hastalıktır. Kalıtsal yada çevresel faktörler sonucu oluşabilir. Çevresel faktörler arasında orak hücre anemisine sebep olabilecek en önemli etken radyasyondur.

Çocuklarda Kansızlık Oluşumu

Yeni doğan bebeklerin vücudunda 0,5 mg demir bulunur. Okul dönemindeki çocuklarda ise bu miktar 4,5 mg olmalıdır. Aradaki 4 mg’lık demirin dışarıdan alınacak besinlerle karşılanması gerekir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu demirin karşılanması için gerekli ilk şey anne sütüdür. Çocuk yaşını doldurduktan sonra ise yoğurt, inek sütü, peynir gibi gıdalarla anne sütünün desteklenmesi şarttır. Çocuğun dişleri çıktıktan sonra iyi pişirilmiş yumuşak et ürünlerinin de yedirilmesi gerekir. Ayrıca çocuğa çok fazla tahıl ürünü yedirmemek gerekir. Zira tahıl ürünleri demir emilimini azaltmaktadır. Eğer bu şekilde özenli bir beslenme programı uygulanmazsa çocuklarda kansızlık görülme riski artar.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kansızlığın nedeni bulunmalıdır, ki ona göre tedavi yapılacaktır. Örneğin kansızlık nedeni hemoroid kanamasıysa direkt hemoroide yönelik bir tedavi uygulanır. Eğer demir anemisi varsa demir içerikli ilaçlar kullanılır. Vitamin anemisi varsa B-12 vitamini ve folik asit içeren ilaçlar kullanılır. Doğal tedavinin temeli doğru beslenmedir. Doktor tavsiyesiyle kansızlık ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar demir takviyesi yapmanın yanı sıra iştahı da açar. Kilo problemlerine yol açma ihtimali olsa da kansızlık ilaçlarının kullanımı bazen mecburi hale gelir.

Kansızlık tedavisinde temel prensip sebebe göre tedavi uygulamasıdır:

  ->  Demir eksikliği anemisinde; hastaya demir bakımından zengin et ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler tüketmesi önerilir. Ayrıca yemeklerinde yeşil yapraklı sebzeler kullanması öğütlenir. Bunların yanı sıra doktor hastaya demir ilacı kullandırılmaya başlayabilir. Demir eksikliği anemisinin tedavisi yalnızca demir vermekle bitmez. Tüketilen demirin emilebilmesi de önemlidir. Bu sebeple vücutta demir emilimini azaltan tahılların fazla tüketilmemesi gerekir.

  ->  Kemik iliğinden kaynaklanan anemilerin tek tedavi seçeneği kemik iliği naklidir. Çünkü hastanın temel problemi kemik iliğinden yeterince kan hücresi üretilememesidir. Hastaya sağlıklı bir kemik iliği nakledilerek istenen kan hücresi üretimi sağlanabilir.

  ->  Folik asit ve B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemilerde tedavi yöntemi bu eksik maddelerin hastaya verilmesidir. Doktor hastaya bu maddelerden zengin olan balık ürünlerini tüketmesini önerir. Ayrıca folik asit ve B12 vitamini içersen kapsüller kullandırır. Eğer hastada emilim problemi yoksa bir süre sonra sağlığına kavuşacaktır.

  ->  Kaza sonucu aşırı kanamaya bağlı oluşan anemiler kan nakli ile tedavi edilmelidir. Bunun yanı sıra hastanın ilaç ile desteklenerek kendi kan üretimini koruması sağlanabilir.

  ->  Orak hücre anemisinde ise kesin bir tedavi yoktur. Ancak hastalığın belirtilerini hafifletecek uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar arasında en etkili olanlar kan nakli ve eritrosit değişimidir. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni tedavi yöntemleri de denenmeye başlanmıştır. Örn: HbF üretiminin ilaçla baskılanması

Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

  ->  Karaciğer

  ->  Süt ve süt ürünleri

  ->  Balık eti ve balık yağı

  ->  Yumurta

  ->  Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler

  ->  Keçiboynuzu pekmezi

  ->  Üzüm ve dut (Tazeleri ve pekmezleri)

  ->  Ceviz, fındık gibi kuru yemişler

  ->  Ördek ve tavuk eti

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 2,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. zehra dedi ki:

    kansizlik istahsizlik yaparmi acaba atesim var gibi usuyorum kansizlikla alakali galiba

Yorum Yaz