Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kangren Nasıl Olur? (Belirtileri ve Tedavisi)

Kangren Nasıl Olur? (Belirtileri ve Tedavisi)

Kangren Nedir?

Vücuttaki tüm dokuların yaşamlarını sürdürebilmek için kana ihtiyacı vardır. Kan, dokulara oksijen, su, glikoz gibi ihtiyaçlarını ulaştırır. Bunun sürekli olarak sağlanması için de atar ve toplar damarların ömür boyu düzgün bir sistemle çalışması gerekir. Bazı olumsuz durumlarda bu sistem bozulur ve vücutta kan ile yeterince beslenemeyen bir bölge meydana gelir. Beslenemeyen bölge diğer dokulardan farklı bir görünüm alır ve yaşamsal faaliyetlerini kaybetmeye başlar. Bu duruma kangren adı verilir. Kangren tüm organlarda görülebilir. Genellikle kol, bacak ve parmaklarda ortaya çıkan kangren, nadiren iç organlarda da görülür.

Kangren Belirtileri Nelerdir?

  ->  Kangrenli organ ilk aşamada soluk bir görünüm alır. Bu dönemde kangren oluşumu fark edilirse doktor müdahalesiyle geri dönüş sağlanabilir.

  ->  Daha sonra doku morarmaya başlar. Bu süreç uzundur ve hastalar en çok bu süreçte kangren meydana geldiği için hastaneye başvururlar.

  ->  Son safhada ise doku siyahlaşır. Sorunlu bölgede tamamen his kaybolur. Bu aşamadan sonra artık dokunun geri dönüşü imkansızdır. Müdahale edilmezse hastanın hayati tehlikesi başlar.

Kangren Türleri Nelerdir?

İki tür kangren vardır. Birincisi kuru kangren adı verilen herhangi bir enfeksiyon akışı olmayan türdür. Diğeri ise yaş kangrendir. Bu türde enfeksiyon akışı vardır ve diğer türe göre yayılma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle yaş kangren daha tehlikelidir.

Kangren Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  ->  Damar tıkanıklığı oluşması

  ->  Kontrolsüz diyabet bulunması

  ->  Kazalar nedeniyle bir organı besleyen damarın kesilmesi

  ->  Bir kaza sonucu kol, bacak gibi organların bir yere sıkışması veya çok ağır bir yükün altında uzun süre ezilmesi

  ->  Sigara kullanımı

  ->  Özellikle kış aylarında aşırı soğuklar nedeniyle his kaybı ile başlayan daha sonra dokuların ölmesiyle sonuçlanan kangren vakaları oldukça sık görülmektedir. Halk arasında soğuk ısırması diye de anılır.

Kangren Tedavisi

Kangren tedavisi sorunun hangi safhada olduğuna göre değişir. Rengin soluklaşmaya başladığı dönemde fark edilen kangrende antibiyotik tedavisi ve kangreni oluşturan sebebin ortadan kaldırılması yeterlidir. Eğer renk koyu mora veya siyaha dönüştüyse dokunun sağlığına geri kavuşma ihtimali yoktur. Bu nedenle kangren olan bölge kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Bu sayede kangrenin yayılması önlenir. Daha sonrasında ise hastaya bir süre antibiyotik tedavisi uygulanır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Samet dedi ki:

  Benim parmağım kesildi şişmiş acaba kangren olmuşmuyum acil cevap verin liütfen

 2. Şeyma dedi ki:

  Iki ayagimin ustunde ve ayri yerde mor damarlar goruyorum ve ayagimda uyusmalar var bu kangren olabilii

 3. oguzhan dinç dedi ki:

  Ben Kardeşimle Oyun Oynarken Yanlışlıkla Eline Vurdum Eli Bi An Büküldü
  Şişde Ve Biraz Morarmış Kangren Belirtisimi ? Acil Cevap Verin Lütfen

  1. kangren dedi ki:

   Kardeş morarma her şeyde olabilir. Neden kangren olduğunu düşündün başka bir belirti mi var?

Yorum Yaz