Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kadınlar Mı Daha Çok Üşür Erkekler Mi?

Kadınlar Mı Daha Çok Üşür Erkekler Mi?

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Farklar

Kadınlar ve erkekler arasında gözle görülebilen birçok fark vardır. Ancak farklılıklar gözle görülebilenlerle kalmaz. Kadın ve erkeğin arasındaki farklılıkları ele alan bazı araştırmalardan bahsedeceğiz ve daha çok üşüme üzerinde duracağız bu yazımızda.

 

Kadınlar Mı Daha Çok Üşür Erkekler Mi?

Kilolu ya da vücudundaki yağ oranı yüksek insanların daha az üşüdüğüne dair söylentilerin hiçbiri doğru değildir. Vücuttaki kas yüzdesi ne kadar yüksek olursa kişi soğuğa o derece dayanıklı olur. Kadınlarda ortalama kas kütlesi vücudun çeyreği kadarken bu oran erkeklerde yüzde %40 civarındadır. Bu da erkeklerin daha az üşümesini sağlar. Öyle ki bazı yorgan firmaları çiftler için bir bir tarafı kalın bir tarafı ince yorganlar üretmişlerdir. Ancak bu kıyaslamalar sağlıklı insanlar arasında yapılabilir. Kas yüzdesi yüksek bir kadın kas yüzdesi az olan bir erkekten daha az üşüyebilir. Diğer yandan bazı rahatsızlıklar da normal olmayan üşümelere neden olabilir.

 

Üşümek İyi Mi Kötü Mü?

Üşümek elbette hoş bir his değildir. Ancak vücudu koruyan bir reflekstir üşümek. Çünkü vücudun ısı kaybı deri ile ortam arasındaki sıcaklık farkının büyüklüğüne bağlıdır. Cildin sıcaklığının azalmasıyla bu sıcaklık farkı düşer ve saniyede kaybedilen ısı miktarı azalır. Ayrıca üşüme sırasında iç organlarda toplanan kan hayati organların sıcaklığını korumasını sağlar. Alkolün vücudu ısıttığı düşünülür. Elbette alkol sıcaklık hissi verir ama vücudu ısıtmaz. Alkol hayati olmayan uzuvlardaki kılcal damarları genişlettir. Bu yüzden kan hayati organlarda tutulamaz ve tüm vücuda aynı oranda kan pompalanır. Derideki ısı kaybı kat kat fazla olmasına rağmen kişi üşüdüğünü hissetmez. Öyle ki genellikle alkol alarak soğuktan korunduğunu sanan insanlar hiç üşüme hissetmemelerine rağmen ertesi gün hasta oluverirler.

 

Erkekler Mi Duygusaldır Kadınlar Mı?

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre erkekler daha duygusaldır. Ancak kadınların konuşma ve dışa vurum yetenekleri daha iyi olduğu için bu durumun tersine yorumlanır çoğu zaman.

 

Aşk Acısını Kim Daha Fazla Çeker?

Kadınlar, aşk acısını dışa vurmadıkları için erkeklerin duygusuz olduklarını düşünürler ama aslında erkekler acılarını paylaşmaktan ve dışa vurmak istemezler. Oysa yalnız kaldıklarında kadınlardan daha fazla kötü hissedebilir ve depresyona daha yatkın davranışlar sergileyebilirler. Aslında acıyı iki taraf da eşit büyüklükte yaşar. Ancak kadınlar aşk acısını 2 yılda atlatırken erkeklerin 3 yılda atlattığı görülmüştür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz