Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Haşlanmış Yumurta Çeşitleri

Haşlanmış Yumurta Çeşitleri

Katı Kıvamda Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır?

Öncelikle cezvenin içerisine dört-beş parmak su koyulur. Daha sonra bir kaşık yardımıyla yumurta cezvenin dibine bırakılır. Yumurtanın çatlama riskini azaltmak için suyun içerisine bir tutam tuz da eklenebilir. Sonrasında cezve ocağa koyulur ve ateş yakılır. Cezvenin içerisindeki su kaynayana kadar beklenir. Su kaynadıktan sonra süre tutulur. Üç-dört dakika sonra cezve ocaktan alınmalıdır. Cezvenin ocağa koyulmasıyla alınması arasındaki süre 11 dakikayı geçmemelidir. Aksi taktirde yumurtanın protein değeri düşebilir. Cezve ocaktan alındıktan sonra içerisindeki yumurta alınır yaklaşık 10 sn kadar soğuduktan sonra kabuğu soyularak servis edilebilir.

Kayısı Kıvamında Yumurta Nasıl Pişirilir?

Cezveye beş parmak seviyede su koyulur ve yumurta içerisine kaşık yardımıyla bırakılır. Daha sonra cezvenin içerisine bir tutam tuz atılır. Cezve ocağın üzerine koyulduktan sonra yaklaşık altı dakika pişirilir. Daha sonra ocaktan alınır ve cezvenin içerisindeki yumurta çıkartılır. Yumurta biraz soğuması için soğuk suyun içerisine koyulur ya da musluğun altına tutulur. Bu soğutma işlemi 6-7 saniyeyi geçmemelidir. Son olarak da yumurtanın kabuğu soyulur ve servis edilir. Kayısı kıvamında pişirilen yumurtanın beyaz kısmı katı olmalıdır. Sarı kısmı ise yumuşaktır ancak akışkan değilidir.

Rafadan Yumurta Nasıl Pişirilir?

Önce cezveye yumurtanın boyunu geçecek seviyede su koyulur. Daha sonra bir kaşık yardımıyla yumurta içerisine bırakılır. Bir tutam da tuz ilave edilir. Cezve ocağa koyulur ve 3-4 dakika kadar pişirilir. Pişirme işleminden sonra yumurta suyun içerisinden alınır ve soğuk suya koyulur. Beş saniye kadar soğuk suda bekledikten sonra alınabilir. Rafadan pişirilmiş yumurta bir noktasından kırılır. Kırılan noktadan sokulacak bir çay kaşığı ile tabağın içine boşaltılır ve servis edilir. Rafadan yumurtanın beyazının yarı katı sarısının ise akışkan kıvamda olması gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz