Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Beyin Kanaması Nasıl Olur?

Beyin Kanaması Nasıl Olur?

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin, insan vücudunda en çok kanlanan organlardan biridir. Beyin zarının iç kısmı, beynin içerisi ve omuriliğe bağlanan bölgelerde çok sayıda damar yer alır. Bu damarlarda kafa bölgesine alınan darbeler, tansiyon yükselmesi veya tıkanıklık nedeniyle yapısal bütünlük bozulabilir. Damarın yapısal bütünlüğü bozulduğu zamanda kan damar dışına çıkar. Beyin damarlarından çıkan kan kafa tabanında veya beyin zarı içerisinde göllenir. Bu duruma beyin kanaması adı verilir. Beyin kanaması aort yırtılması ile beraber en ölümcül kanamalar arasındadır. Çünkü beyin yeterince kan alamadığı veya basınca maruz kaldığı zaman işlevini yerine getiremez ve tüm vücut sistemleri bozulur.

Beyin Kanaması Geçirirken Neler Yaşanır?

  ->  Biranda ortaya çıkan ve şiddetlenerek süren baş ağrıları görülür.

  ->  Baş dönmesi ve mide bulantısı başlar.

  ->  Tansiyon ve nabız düşük olarak ölçülür.

  ->  Kişinin önce konuşma ve görme daha sonra duyma fonksiyonu kaybolur.

  ->  Bilinç bir anda veya yavaş yavaş kaybolur.

  ->  Hastada zaman ve mekan kavramı ortadan kalkar.

  ->  Beyin kanamalarında sıklıkla bayılma gerçekleşir. Eğer yakınları müdahale etmezse düşen hasta başını çarparak daha riskli bir durum oluşturabilir.

Beyin Kanaması Geçiren Birini Görünce Ne Yapmak Gerekir?

  ->  Hastanın beyin kanaması geçirdiğinden şüpheleniliyorsa kesinlikle düşmesine müsade etmemek gerekir. Hastanın başı dönmeye başladığı anda dengeli biçimde tutarak yere uzatmak en doğru hareket olacaktır.

  ->  Hastanın kendine gelmesi için su içirme gibi yanlış müdahalelerden kaçınmak gerekir.

  ->  Bilinci kaybolan hastalarda sıklıkla solunum problemi de görülür. Hastanın çenesi açılarak dilinin solunum yolunu tıkaması engellenmelidir. Ayrıca hasta soluk almıyorsa yakınındaki ilk yardım eğitimi almış birinin suni tenefüs yapması gerekir.

  ->  İlk müdahalelerden sonra vakit kaybetmeden acil servis aranarak ambulans çağrılması şarttır.

Beyin Kanaması Sonrası Kalıcı Hasar Oluşur Mu?

Beyin kanaması çok riskli bir durumdur. Bu nedenle elbette bir takım problemlere yol açabilir. Bu problemlerden bir kısmı kısa süre içinde düzelirken bir kısmı ise ömür boyu kalıcı olmaktadır. Beyin kanaması sonrası en çok karşılaşılan kalıcı hasarlar tek taraflı felç, konuşma bozukluğu ve yüzde eğrilik oluşmasıdır.

Beyin Kanaması Geçirenlere Hastanede Nasıl Müdahale Edilir?

Beyin kanaması geçiren hastaların öncelikle hayati fonksiyonları geri kazandırılır. Daha sonra kanamanın sebebi bulunur ve buna göre bir tedavi uygulanır. Basit bir kılcal damar yırtılması veya ufak bir pıhtı varsa genellikle hasta yalnızca takip edilir. Ancak kafatasında büyük bir hasar veya beyin içerisinde bir tümör varsa cerrahi müdahale ile tedavi gerekir. Ameliyat ne kadar başarılı olursa olsun beyin kanaması geçiren hastaların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bu tekrarlamaya müsait ve ölüm riski yüksek bir durumdur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz