Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Otizm Nedir? Otizm Tedavi Edilebilir Mi?

Otizm Nedir?

Otizm bir gelişim bozukluğudur. Otizmin üç yaşına kadar fark edilebilen özellikleri vardır. Bu hastalık, beyin yapısını ve sinir sistemini etkiler. Down sendromunda olduğu gibi otizmli çocukların sağlıklı çocuklardan görünüş olarak bir farkı yoktur. Ayrıca otizm herhangi bir kan testi veya MR sonucu ile anlaşılamaz. Otizm teşhisi konulabilmesi için çocuğun davranışlarının gözlenmesi gerekir. Bu konuda ailelerin de uzmanlara yardımcı olmaları gerekir. Bazı otizmli çocukların üstün zekalı olduğu tespit edilmiştir. Hatta bu konuyla ilgili basında haberler yayınlanmıştır. Bu haberler bazı ailelerin yanlış bilgilenmesine sebep olmuştur. Her otizmli çocuk üstün özellikli olacak diye bir şart kesinlikle yoktur. Hatta büyük çoğunluğu sağlıklı çocuklardan daha düşük zeka kapasitesine sahiptir.

Otizm Neden Olur?

Otizmin oluşma sebebi konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak doğumsal bir problem olduğu kesindir. Doğumsal problemler için de sebep olabilecek genellemeler vardır. Hamilelik döneminde annenin alkol veya sigara kullanması, annenin zehirli bir kimyasal soluması veya radyasyona maruz kalması bunlara örnek verilebilir.

Otizmin Belirtileri Nelerdir?

  ->  Otizmli çocuklar sosyal ilişkiler konusunda yetersiz ve isteksizdir.

  ->  Otizmli bir çocuk koklama, duyma gibi konularda yaşıtlarından yetersizdir. Bu nedenle sesleri, nesneleri gerektiği gibi algılayamamaktadır.

  ->  Otizmli çocuk 4-5 yaşına gelmesine rağmen hala tam olarak konuşma özelliğini kazanamayabilir.

  ->  Otizmli bir çocuk eğer aşırı davranışlar gösteriyorsa kendisine ve çevresine zarar verebilir. Bu tür durumlarda ailenin çocuğa kesinlikle kötü muamele göstermemesi gerekir. Çünkü çocuk bu davranışların zararlı olduğunun bilincinde değildir.

Otizm teşhisi kesinlikle konunun uzmanları tarafından konmalıdır. Belirtileri diğer psikolojik veya sinirsel hastalıklarla karışabildiği için yanlış koyulacak bir teşhis çocuğa yarardan çok zarar verebilir.

Otizm Tedavi Edilebilir Mi?

Otizmin tek tedavisi eğitimdir. Eğitimin dışında herhangi bir ameliyat veya ilaçla otizmin düzeltilme şansı yoktur. Eğitim konusunda ise birkaç önemli husus vardır.Bunlar;

  ->  Hastalığın erken teşhis edilmesi

  ->  Tedaviye erken başlanması (Özellikle 5 yaşından önce)

  ->  İyi bir eğitmen tarafından çocuğa birebir ilgi gösterilerek eğitim verilmesi

  ->  Bu eğitimin haftanın en az 5 günü ve 12 ay boyunca sürmesi

Otizmli çocuklar, tedaviye erken başladığında ve iyi bir eğitmenin elinde yetiştiğinde ilerleyen yaşlarda topluma rahatça karışabilirler. Örneğin 5 yaşından önce eğime başlayan otizmli bir çocuk lise çağında sağlıklı yaşıtlarıyla birlikte eğitim görebilir. Bu yüzden ailelerin ve uzmanların otizmli çocuklarla ilgilenmeyi bırakmamaları ve onlara destek olmaları çok önemlidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz