Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ebola Hastalığı Nedir & Bulaşıcı Mıdır & Belirtileri Nelerdir

Ebola Hastalığı Nedir & Bulaşıcı Mıdır & Belirtileri Nelerdir

Ebola Çeşitleri

Ebola dört çeşidi olan bir virüstür. Ebolanın 4 çeşidinden 3’ü insanlarda hastalık yapar. Bu virüs yarasa, maymun ve şempanze gibi hayvanlardan insanlara bulaşmış ve yayılmıştır. İlk kez 1976’da Afrika’daki Ebola Nehri’nin kıyısında tespit edilmiştir. İsmini de bu nehirden almaktadır. Ölümle sonuçlanma oranı çok yüksek olan Ebola mutlaka zamanında teşhis edilmelidir. Virüs vücuda bulaştıktan sonra ortalama 1 hafta kuluçka dönemi geçirir. Hastalık belirtileri de kuluçka döneminin sonunda ortaya çıkmaya başlar. Kanamalı ateş hastalığı olan Ebola’nın ilk belirtileri diğer viral hastalıklara benzese de daha şiddetlidir.

 

İlk Belirtileri Nelerdir?

 • Elden ayaktan kesilecek düzeyde halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra ishal ve öksürük de oluşur.

 

Ebola Nasıl Öldürür?

Ebola kanamalı ateşe neden olan virüslerden biridir. Vücutta kanı pıhtılaştıran faktörleri etkisiz hale getiren Ebola yer yer kanamalara neden olur. Diğer yandan iç organlarda çoğalarak vücudu tümüyle iflasa sürükler. İç organlar harap olmaya başladığı anda vücut şoka girer ve bu aşamadan sonra hastanın öleceği kesinleşir.

 

Bulaşıcı Mıdır?

Ebola virüsü bulaşıcıdır. İnsandan insana ya da hayvandan insana temasla bulaşabilir. Vücut sıvısı ya da açık yarayla temas sonucu bulaşabilir. Örneğin bir hayvanın kanı, salyası ya da idrarı Ebola virüsünü bulaştırabilir. Havadan bulaşmaz. Ancak çevremizde temas halinde olduğumuz insanlardan bulaşabilir. Sağlık personellerinin hijyen kurallarına uymayarak hastalarla bilinçsiz temas kurması hastalığın yayılmasına neden olur.  Özellikle hava limanı gibi her ülkeden insanların geldiği yerlerde sağlık personellerinin daha dikkatli olması gerekir. Afrika ülkelerinden gösteri amaçlı getirilen hayvanlar da risk oluşturmaktadır.

 

Ebola Nasıl Tedavi Edilir?

En kötüsü de Ebola’ya karşı geliştirilmiş bir tedavi yönteminin olmamasıdır. Zaire’de 1995’te gerçekleşen ilk salgında hastalığa yakalananların %90’ı ölmüştür. Ancak unutulmamalıdır ki Zaire’deki tıbbi imkanlar çok kısıtlıdır. Daha sonra Sudan’da gerçekleşen salgında yaşama oranı %50 olmuştur. Sudan’da hayatta kalanların bağışıklık sistemi virüsü etkisiz hale getirmeyi başarmıştır. Ülkemizde henüz Ebola vakasına rastlanmamıştır.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. hasan dedi ki:

  virus asisi bulunmasini rica ederim

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Bu konuda araştırmalar yapılıyor ancak bu virüsün biyolojik bir silah olma ihtimali de çok yüksek.

 2. hasan dedi ki:

  ebola`ya karsi virus bulunmasini rica ederim

Yorum Yaz