Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Dizde Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz vücudun neredeyse tüm ağırlığını taşıyan bir yapıdır. Kaval ve uyluk kemikleri arasında bulunan diz, çok büyük kuvvetleri karşılamaktadır. Bu eklemin iç ve dış kısmında 2 adet C şeklinde yapı bulunur. Bunlara menisküs adı verilir. Menisküs uyluk ve kaval kemikleri arasındaki basınç iletimini dengeler. Bu yüksek basınçların düzgün bir biçimde karşılanmasını sağlar. Menisküs kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. Bu nedenle kemikler kadar sağlam değildir. Kıkırdak yapıda olan menisküsler genç yaşlarda alınabilen darbeler veya ilerleyen yaşlarda yıpranma nedeniyle yırtılabilir. Menisküs yırtılması yaşam kalitesini etkileyen sıkıntılı bir durumdur.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

  ->  Diz bölgesinde şiddetli ağrı hissedilmesi

  ->  Dizde şişme

  ->  Diz eklemini hareket ettirirken zorluk çekilmesi ve dizi eskisi kadar bükememe durumu

Menisküs Yırtığı Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Diz ekleminine gelen kuvveti azaltmak için bacak kasları güçlendirilmelidir.

  ->  Diz bölgesine daha az yük binmesi için fazla kiloları verilmelidir

  ->  Spora ya da farklı fiziksel aktivitelere başlamadan önce iyi ısınmak ve spor esnasında tehlikeli hareketlerden kaçınmak gerekir.

  ->  Voleybol gibi dizlerin yere çarpacağı ve sert zeminde yapılan sporlarda diz bölgesine koruyucu bantlar takılması gerekir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı tedavisinde, yırtığın oluşma sebebine göre çeşitli yöntemler vardır. Yaşlılarda genellikle kireçlenme nedeniyle görülen menisküs yırtığı için diz egzersizleri ve diz bölgesini koruyacak aparatlar kullanılmaktadır. Gençlerde travma nedeniyle görülen menisküs yırtıklarında ise yırtık oluşan bölgeye göre 2 farklı tedavi yöntemi vardır. Eğer yırtık, menisküsün kanlanan bölgesinde ise egzersiz ve fizik tedavi ile iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak menisküsün kanlanmayan bölgelerinde oluşan yırtıkların egzersizle eski haline dönmesi imkansızdır. Bu nedenle böyle hastalarda menisküs ameliyatı kaçınılmaz hale gelebilir.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı

Menisküste herhangi bir iyileşme ihtimali yoksa hasta ameliyat edilmek zorundadır. Bu ameliyatlar yırtığın yerine ve büyüklüğüne göre 2 farklı şekilde yapılabilir. Yırtık çok fazla değilse genellikle dikme işlemi yapılır. Ancak yırtık çok fazla ise ve birleştirmeyle tedavi edilemeyecekse menisküsün bir kısmı alınır.

Menisküs Yırtığı Nüks Edebilir Mi?

Menisküs ameliyatlarından sonra hasta kesinlikle bir daha menisküs sıkıntısı çekmeyecek denemez. Çünkü yırtılan menisküse dikme işlemi yapıldıysa tekrar aynı bölgede yırtık gözlenebilir. Yırtılan menisküsün bir kısmı alındıysa kalan kısmında tekrar yırtık oluşabilir. Bu nedenle menisküs ameliyatı geçirenlerin tekrar bu problemle karşılaşma ihtimalleri vardır. Bu hastaların sağlıklı insanlara göre daha dikkatli olmaları gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz