Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş Taşı (Tartar) Oluşumu ve Temizlenmesi

Diş Taşı (Tartar) Oluşumu ve Temizlenmesi

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Tüketilen besinler ve tükürük dişleri etkileyebilmektedir. Bu etkilerden en yaygın olarak görüleni ise diş plağıdır. Diş plağı; içerisinde tükürük, besin artığı ve bir miktar mikroorganizma bulunduran kirli beyaz renge sahip bir tabakadır. Diş yüzeyine yapışarak tutunur. Bu tabakanın ortadan kalkması için dişlerin günde en az 2 kez düzenli olarak fırçalanması gerekir. Çapraşık dişli bireyler fırçalamaya ek olarak düzenli diş ipi kullanılıdır. Aksi taktirde diş plağı yerleşir ve büyümeye devam eder. Diş plağı belli bir süreden sonra 2 çeşit değişim gösterebilir. Uygun asidik ortam bulursa diş çürüklerine dönüşür ve dişlere zarar verir. Bazen de tükürük içindeki minerallerin etkisiyle bulunduğu bölgede sertleşir ve pürüzlü ve kalıcı bir tabaka oluşturur. Bu tabakaya diş taşı (tartar) denilir.

Diş Taşının Hangi Problemlere Sebep Olur?

1)-Gingivitis: Diş taşları oluşmaya başladığı ilk dönemlerde yalnızca diş etine zarar verir. Diş etinin en uç noktasını dişten ayırmaya başlar. Daha sonra diş etlerinde bir miktar çekilme yapar ve hastada diş eti sızlamaları görülür. Ancak dişi çevreleyen çene kemiğinde herhangi bir problem görülmez. Bu duruma gingivitis adı verilir

2-Periodontitis: Diş taşları eğer uzun süre temizlenmezse veya çok kısa süre içinde birikirse çene kemiğine de zarar verir. Çene kemiği diş taşları nedeniyle erimeye ve dişten uzaklaşmaya başlar. Bunun sonucunda da dişlerde birtakım sallanmalar meydana gelir. Bu duruma ise periodontitis adı verilir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı temizliğinde en sık kullanılan 3 alet kretuar, küret ve kavitrondur.

Kretuar: Diş etinin üst kısmındaki ve diş etinin cep kısmındaki diş taşları kretuar ile temizlenir. İki ucu da orak şeklindedir. Elektriksiz bir el aletidir.

Küret: Çok derin diş eti ceplerinde kullanılır. Önce sağlıksız dokunun etrafındaki derin diş taşları temizlenir. Daha sonra bağ dokudaki zararlı oluşumlar ortadan kaldırılır. Uç kısmı kretuara benzer. Kretuar gibi elektriksiz bir el aletidir.

Kavitron: Kavitron, ağız içerisinde çok fazla ve çok sert yapıda diş taşı varsa kullanılır. Uç kısmı kretuara benzer ancak elektrik yoluyla titreşim kazanan bir alettir. Pahalı bir alet olduğu için henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Bu aletler kullanılarak diş taşları diş yüzeyinden uzaklaştırılır. Bunun için el aletinin sivri kısmı diş yüzeyine paralel şekilde yerleştirilir. Daha sonra aşağıdan yukarı veya sağdan sola olacak şekilde diş taşları kazınır. Diş taşları ağızdan uzaklaştıktan sonra parlatma ile (polisaj lastikleri kullanılarak) diş yüzeyi pürüzsüz hale getirilir ve tedavi tamamlanır.

Diş Taşı Temizletmek Zararlı Mı?

Diş taşı temizlenmesi sonucu özellikle ön dişlerde hafif sallanmalar görülebilir. Bu olumsuz bir durum değildir. Çünkü o dişlerin etrafındaki et ve kemik dokusu, diş taşlarının araya girmesi nedeniyle uzaklaşmış ve dişleri artık diş taşları sabitler duruma gelmiştir. Ancak bu kalıcı bir sabitleme değildir. Diş taşları ağızda kaldığı süre içinde dişin kaybedilme ihtimali artmaktadır. Bu nedenle diş taşları temizlenmelidir. Diş taşları temizlenince oluşan boşluk sallanmaya neden olur. Daha sonra temizlenen alanlar bir miktar diş eti ile dolacak ve diş eski sağlığına kavuşacaktır.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

Diş taşları temizlenmezse diş etlerinde şişme, morarma ve çekilme görülebilir. Diş fırçalama sırasında meydana gelen aşırı kanamaların temel sebebi diş taşı birikmesidir. Ayrıca çene kemiğinde de bir miktar kayıp olur. Sonuç olarak diş kaybı kaçınılmaz olur.  Erken yaşta oluşan diş kayıplarının temel nedeni de diş taşlarıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,25 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz